Артём Здунов – ПФО-нь Интеллектуальной олимпиадань участниктненень: «Командасо важодемань маштомачись пек лезды тенк эрямосонть»

Чадыковонь 27-це чистэ Саранскойсэ евтызь Равчирень федеральной округонь Интеллектуальной олимпиадань невтевкстнэнь. Изницятненень поздоровонь евтамо сакшность Мордовиянь Прявтось Артём Здунов ды ПФО-со Россиянь Президентэнь полномочной представителень полавтыцясь Олег Машковцев.

Артём Здунов, мероприятиянь участниктненень ды анокстыцятненень-ютавтыцятненень пшкадемстэ тешкстызе: республиканть туртов покш честь ютавтомс неть пелькстамотнень – сынь ютыть уш вейксэцеде. Мордовиянь руководителесь евтась сюкпря кемеманть кисэ ПФО-со РФ-нь Президентэнь полномочной представителентень.

Тедеде Интеллектуальной олимпиадасонть васенцеде ульнесть омбо масторонь участникть – изнямонть кисэ пелькстасть 250 седе ламо ломанть округонь весе регионтнэстэ, Донецкой Народной Республикасто, Запорожской областестэ, истя жо Белоруссиясто ды Киргизиясто. Теде башка, ней кото свалшкань енкстнэнь юткс совавтозь од – пилоттомо ливтнемань аппараттнэнь программированиясь ды пилотированиясь. Течи дронтнэ нолдавить тевс эрьва кодат енкстнэсэ – строительствасо, велень хозяйствасо, территориятнень фото– ды видеосъемкатнень, сталмотнень усксеманть, связень важодемань ладямонть туртов, военной тевтнень топавтоманть туртов.

Артём Здунов евтась сюкпря од ломантненень од тевтнень топавтомантень бажамонть кисэ ды тешкстызе: «Сехте прявтось: неть пелькстамотнесэ тынь важодтядо командатнесэ – те пек маштови тенк эрямосонть».

Олег Машковцев тешкстызе: пелькстамотнень участниктне невтизь аволь ансяк превейчист, истя жо невтизь эсь пряст патриотокс. Те невти: тынь вечксынк Тиринь масторонть, вечксынк Россиянть!» – мерсь сон.

Интеллектуальной олимпиадань невтевкстнэ:
ИНЖЕНЕРЭНЬ КОМАНДАТНЕНЬ ПЕЛЬКСТАМОСЬ
3 таркась - Удмуртиянь
2 таркась - Самарань областень
1 таркась - Мордовиянь

ПАРЛАМЕНТЭНЬ ДЕБАТТНЭ
«Лучший спикер»  специальной дипломонть максызь Татарстанонь командасто Роман Суховнень.
3 таркась – Татарстан Республикань

3 таркась - Нижегородской областень
2 таркась - Оренбургонь областень
1 таркась – Мордовия Республикань

«Алкукс жо изнясь минек масторось!» - мерсь Олег Машковцев.

Мордовия Республикань Прявтонь пресс-службась