Артём Здунов: «Республиканть ули мелезэ ладямс вейсэнь тевдеемань сюлмот Минской автомобильной заводонть марто»

Минскойсэ ожоковонь 18-це чистэ Артём Здуновонь прявтсо Мордовиянь делегациясь ваннызе Минской автомобильной заводонть. Минек республиканть ды предприятиянть ютксо ладязь вейсэнь тевдеемань сюлмот – МАЗ пассажирэнь автобустнэ саить Саранскоень общественной транспортонь парконь покш пельксэнть. Эсензэ пельде, заводось рамси комплектующейть минек предприятиятнень кедьстэ, невтемакс, «Резинотехника» заводстонть.

Важодемань промкссонть кортасть седе тов вейсэнь тевдеемань весе енкстнэде. Республикантень эрявить техникань ламот видтнэ - пассажирэнь, коммунальной, дорожно-строительной. Весе арсематнень заводось кучсынзе, ды сынь улить ваннозь. Коммунальной ды дорожной техникань пачтямотнень мереви топавтомс лизингень компаниятнень вельде.

Белоруссиянь енксонть пельде тешкстазель, Россиянь рынкась заводонть туртов ашти прявтокс, предприятиянь 65% продукциясь миеви минек масторсонть. Заводонь представительтне истя жо тешкстызь, весе комплектующейтнень, конат икеле рамсевсть омбо мастортнэстэ, ней арсить полавтомс Россиянь производительтнень теевкстнэсэ. Мордовиянь Прявтось Артём Здунов кармавтсь МР-нь промышленностень, наукань ды од технологиятнень министрантень Игорь Губайдуллиннэнь анокстамс минек предприятиятнень пельде весе арсематнень, конат улить мельстуицякс Белоруссиянь коллегатнень туртов.

Истя жо кортавсь Мордовиясо заводонь дилерской центрань панжомадо кевкстемась.

Кортамось истя жо мольсь кадратнень анокстамодост. Н.П. Огарев лемсэ МГУ-нь ректорось Дмитрий Глушко тешкстызе, вузонть ули мелезэ ютавтомс практикат ды стажировкат минек студенттнэнь туртов МАЗонть юрсо.

Мордовия Республикань Прявтонь пресс-службась