Дмитрий Глушко ваннызе Саранскойсэ Коррекционной школань-интернатонь строямонть

Мордовиясо важодемань коряс улемстэ Россиянь Проосвещениянь министрань васенце полавтыцясь Дмитрий Глушко ваннызе Саранскойсэ коррекционной общеобразовательной школань-интернатонь строямонть.

Дмитрий Глушконень ёвтнесть, Мордовиясо важодить коррекционной 6 школат, конат строязь ютазь пингестэ. Од школась-интернетось стявтови Саранскоень Пролетарской райононь Солнечной куросонть, строямонь тевтне прядовома лангсот. Ветязь весе коммуникациятне, путозь вальматне, кеншктне, ветявить отделкань тевтне. Од школасонть кармить тонавтнеме 80 эйкакшт-ивалидт ды шумбрачинь киртязь возможность марто эйдеть. Тесэ истя жо карми важодеме республикань психолого-медико-педагогической комиссия. Республикань лия ёнкстнэстэ консультацияс сыця эйкакштнень-инвалидтнэнь тетяст-аваст туртов арсить теемс гостиница.

Мордовиянь Прявтось Владимир Волков тешктсызе, Коррекционной куншкакуронть строямсто топавтовить кавто тевть – олякстомтовить сеть помещениятне, косо ней важодить коррекционной школатне, ды максовить эйдень кужотненень, истя жо теевить Мордовиянь прявтошосо ды районтнэсэ эриця эйкакштнень-инвалидтнэнь ды шумбрачинь киртязь возможность марто эйдетнень тонавтомаст туртов башка условият.

«Единая Россия» фракциянь руководителень васенце полавтыцясь мерсь, школань строямось – республикань кочкицятнень кармавтомаст. РФ-нь Госдумань безопасностень ды коррупциянь а нолдамонь коряс комитетэнь прявтось Василий Пискарев кармавсть куроксто панжомс те эрявикс объектэнть.

Мордовия Республикань Прявтонть пресс-службась