Мордовиянь Прявтось Владимир Волков вастневсь республикань военной комиссаронть Игорь Тихомировонь марто. Кортамось мольсь сёксень призывной кампаниядонть.

Мордовиянть пельде военной службав ильтявить малав 1100 ломанть. Владимир Волков тешкстызе, келя, республикасонть  улить весе условиятне сень туртов, штобу од ломантне касовольть шумбракс, виевекс, икелест путозенть изницякс. Региононь прявтось тешкстызе властень органтнэнь ды ведомстванть икеле уликс  вейсэ. Ёвтасть мель, штобу Мордовиянть пельде призывниктне улест шумбрат ды честь марто топавтовольть воинской долгост.

Эште вейке кортамокс вастовомасонть ульнесь военно-патриотической теманть виевгавтомась. Истя, 2017 иестэ арсеви ютавтомс патриотической воспитаниянь ков.