9 миллиартта лама цалковай инвестиция нолдась Росагролизингсь Мордовиянь АПК-ти

30 ноябрьста «Россия» выставкаса Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов васетькшнесь «Росагролизинг» АО-ть генеральнай директоронц Павел Косовонь мархта. Васедемаса примась участия Мордовиянь велень хозяйствань и продовольствиянь министрсь Антон Илюшкин.

Росагролизингсь — Мордовия Республикать кунардонь партнёроц, кона обеспечендакшнесыне региононь аграрийхнень тяниень пингонь техникаса и оборудованияса. 2002 кизоста сявомок республикань аграрийхне рамасть «Росагролизинг» АО-ть вельде велень хозяйствань техникань 3612 единица, конатнень марстонь питнесна 9 миллиард цалковай. Сяда сидеста рамсевсь землеобрабатывающай оборудования и самоходнай техника.

«Тядде Мордовияса васенцеда кочкаф 2 миллиотт тонна сёра. Тя рекорд! Омбоце кизось мельцек Мордовиясь сатни рекорд сянгяря снавть кочкаманц коряска. Цебярьхть результатсна якстеряпсонь касфниеньконь, кочкаф 1 миллион тонна сахарнай якстеряпс».

Васедемаса корхтафоль Росагролизингть уликс программанзон, акциянзон колга, а стане жа  региононь велень хозяйствань производительхнень эрявикс техникаса обеспечендамаснон квалма.
Павел Косов азондозе, што Мордовиянь аграрийхне активнайста нолясазь тевс льготнай лизингть и коль сяда сидеста кочксесыне Росагролизингть программанзон машинно-тракторнай паркть одкстоптоманкса.
Стане жа васедемать пингста сафоль мяльс ётафтомс марстонь мероприятият.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац