Артём Здунов: «Дельфийскяй налхкоматне — тя возможность од ломаненьконди няфтемс эсь творческяй потенциалснон»

Мордовиясь 2024 кизоня примасыне Россиянь од ломанень XXIII Дельфийскяй налхкоматнень. Художественнай, прикладной и научно-исследовательскяй творчествань дисциплинатнень коряс ня пялькстоматне эвондасть нинге Древняй Грецияса, а налхкоматнень од пингсна, ушедовсь 2000 кизоня.
7 декабрьста Республикань Кудса Мордовиянь Оцюнять Ар ём Здуновонь председательстванц ала ётафтовсь плькстоматнень оргкомитетснон заседанияц.

Пялькстоматне кармайхть республикасонк 19 апрельста сявомок 24 апрельти молемс.
Региононь руководительсь спасибась Россиянь Дельфийскяй советти Мордовияса пялькстоматнень ётафтоманкса.

«Региононьке козя культурнай, национальнай и сторическяй традицияса, тейнек ули мезенкса марямс гордость. Павазуфтама ётафтомс ширесонк налхкоматнень, - мярьгсь Арттём Здунов. - Минь ули цебярь материально-техническяй базаньке. Дельфийскяй налхкоматне максыхть возможность од ломаненьконди няфтемс творческяй потенциалснон, асушиснон, лезды виияфнемс межрегиональнай сотрудничендамать».

Азфоль, што тядде од ломанень Дельфийскяй налхкоматнень эса, конат ётафтовсть Саратовса, Мордовиять командац ульсь фкя инь цебярькс.
Малаткшни пялькстоматне ётафтовихть 33 номинацияса. Эсост примайхть участия 10 кизоста сявомок 25 кизос молемс ломаттне.

Международнай дельфийскяй комитетть директороц Владимир Понявин азозе, што сай кизоня пялькстоматне отмечасазь 25 кизоснон.

Од ломанень XXIII Дельфийскяй налхкоматненди анокламать коряс мероприятиятнень колга азондсь Мордовиянь Правительствать Председателенц васенце заместителец Галина Лотванова.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац