Артём Здунов и Виталий Милонов поздравляндазь шабань шачемать мархта СВО-нь участникть семьянц

Шуваланяста шобдава Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов марса РФ-нь Государственнай Дмунь депутатть Виталий Милоновонь и «Женщины за жизнь» Благотворительнай фондть президентонц Наталья Москвитинать мархта сашендсть Саранскяень Шачфтома куду. «Шумбрат, тядяй!» проектть мяльса кирдезь, конань ётафнесы эряфс региональнай правительствась марса Фондть мархта и Россиянь Общественнай палатать ширень кирдеманц вельде, тяса пачфса и казнеса васьфтезь павазу тядять и сонь одс шачф стирнянц. Васенцекс шабанц шачеманц мархта 20 кизоса Дарьять поздравляндазе сонь аляц Евгений Михайлович — специальнай военнай операциянь участниксь, Ульяновскяй областень эряйсь.

Мзярс радясна видеоэкранть эзга ванцть, кода одс шачф Софьять анокласазь выпискати, инжихне ванозь приданнайть, конань «Шумбрат, тядяй!» проектть мяльса кирдезь получсесазь шачфтыхне. Виталий Милонов кода лама идень аля шназе наборть и рахсемга мярьгсь: «Котоксть минь ётаме тяфтама казнетнень вакска! А кда корхтамс серьёзнайста, шабать шачемац — тя аф аньцек кенярдема, но и оцю карьхцьт — мзярда сембось эстокиге рамама. Сяс получамс тяфтама приданнай — пяк аф кальдяв».

Од тядять васьфтемац ётась лямбоста — Дарьяти ашесть кирде сельмоведенза, мзярда сон няезе алянц, кона участвовандай специальнай военнай операцияса. Сон нолдаф отпускс и сась шабрань Ульяновскяй областьста, штоба няемс уноконянц.

Фондть эзда казьф наборть эсоль лямбе плед, атнайняти комбинезон, нардама, пелёнкат — сембось, мезе эряви шабати. «Минь оцю кельгома мархта кочкаськ теенть семботь, мезсь кондясти васенце пингть — кеняртькшнек тядянь павазти!» - мярьгсь Наталья Москвитина.

Артём Здунов поздравляндазень од тядятнень-алятнень. «Главнайсь, штоба улель шумбраши — и тядять, и шабать. Паваз и сатфкст тинь семьянтенди!» - седи ваксста арьсесь сон и казсь семьяти национальнай орнамент мархта плед и  Мордовиянь медь, а од тядяти — панчфонь пусма. Дарьять алянцты, специальнай военнай операциянь участникти Евгений Михайловиченди, Мордовиянь Оцюнясь пшкядсь тяфтама валса:

«Тонь и служай ялгатнень вельде тейнек ули кода сетьме обстановкаса касфтомс шабаньконь. Сюкпря, мес пяшкотькшнесасть Родинать араламанц коряс священнай долгть!».
Виталий Милонов китькстазе, што аватнень и тядятнень ширеснон кирдеманц коряс Мордовиять передовой опытонц эряви келепнемс сембе странать келес. «Катк шабрань региоттне сявондихть эздонт пример», - арьсесь Госдумань депутатсь.

Лятфтасаськ, «Шумбрат, тядяй!» проектсь ётафтови эряфс региональнай Правительствать мархта Мордовиянь Оцюнять Артём Здуновонь  личнай ширень кирдеманц вельде марса «Женщины за жизнь» благотворительнай  фондть  и РФ-нь Общественнай палатать мархта. Сон сувафтовсь «Сильные идеи для нового времени» форумонь 10 инь цебярь инициативатнень лувксс и няфтьфоль странань Президентти Стратегическяй инициативань агентствать форумонц пленарнай заседаниясонза. Стане жа проектть ширенц кирдезе Русскяй православнай церькавсь и Москувонь и сембе Русень Святейшай Патриархсь Кирилл.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац