Артём Здунов: «Общественнай палатать сембе инициативанза каннихть польза республикати»

28 декабрьста Республикань Кудса етафтовсь региональнай общественнай палатать тя кизоня мекольце заседанияц. Эсонза примась участия Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов. «Пара, мес васетькшнетяма фалу, - мярьгсь республикань руководительсь. – 2022 кизоня минь араме историческяй характеронь событиянь свидетелькс. Кизоньберь государственнай уровеньца минь корхнекшнеме кода полафнихть  задачаньке. Башка мяль эряви шарфнемс сятненди, кинди тяниень пингть сембода стака, а стане жа од ломаненьконди. Спасибан сембонди гуманитрнай лезксонь кочксеманкса, кона прважсевсь боецоньконди. Иссяк мон тага получань эздост благодарностень валхт. Пяк активнайста поладсть минь НКО-ньке мобилизованнайхненди лездомати».

Мордовиянь Оцюнясь отмечазе стане жа, што НКО-тне виияфтозь грантовай системать коряс эсь работаснон. Кода результат – Президентскяй грантонь фондть мархта киртьф проекттнень лувкссна кассь уликсть колмоцекс пялькста, а Культурнай инициативань фондть мархта – 2,5-крда. Гранттнень лувкссна, конат водендавсть Мордовияв Президентскяй грантонь фондть вельде, 2022 кизоня арась 49 миллионда лама цалковай, Культурнай инициативань фондть вельде – 102 миллионда лама цалковай.

Республикань Общественнай палатать работанц колга азондсь сонь председателец Иван Капитонов. Сон спасибась ширень кирдеманкса Мордовиянь Оцюняти и китькстазе: сянь вельде, што республикань руководительсь васетькшни Общественнай палатать мархта фалу, общественнай институттнень активностьсна касонды.

Общественнай палатать председателенц заместителец, «Народный фронт «За Россию» Общероссийскяй общественнай движениять региональнай огтделениянц сопредседателец Олег Каштанов азондсь сянь колга, кода етафневи эряфс «Все для победы» проектсь, кона водендаф СВО-ть ширенц кирдеманкса.
Мордовиянь Оцюнясь китькстазе: «Общественнай палатать сембе инициативанза кандсть польза республикати. Минь ширденк синь получсить ширень кирдема». Артём Здунов кошардозень общественнай организациятнень сяда активнайста вятемс марстонь тефт Идень и од ломанень Российскяй движениять мархта.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац