Артём Здунов примась участия Саровскяй и Дивеевскяй обительхнень эреклафтомаснон коряс попечительскяй советть заседаниясонза

29 ноябрьста Москуса Свято-Троицкяй Серафимо-Дивеевскяй авань монастурть Патриаршай подворьясонза ётафтовсь Саровскяй и Дивеевскяй обительхнень эреклафтомаснон коряс попечительскяй советть заседанияц. Попечительскяй советсь пуроптф Москувонь и сембе Русень Святейшай Патриархть Кириллонь благословениянц коряс и государствань оцюнять ширень кирдеманц вельде 2017 кизоня.

Заседаниять ётафтозе РФ-нь Президентть администрациянц руководителенц васенце заместителец, попечительскяй советть председателец Сергей Кириенко. Участникокс арасть попечительскяй советть сопредседателец Нижегородскяй и Арзамасскяй митрополитсь Георгий, Приволжскяй федеральнай округса РФ-нь Президентть полномочнай представителец Игорь Комаров — попечительскяй советть председателенц заместителец, РФ-нь Правительствать Председателенц заместителец Дмитрий Чернышенко, Нижегородскяй областень губернаторсь Глеб Никитин, Мордовия Республикань Оцюнясь Артём Здунов, РФ-нь просвещениянь министрсь Сергей Кравцов, РФ-нь культурань министрсь Ольга Любимова, Федерациянь Советса РФ-нь Правительствать полномочнай представителец Вадим Живулин, Федерациянь Советонь Конституционнай законодательствать и государственнай строительствать коряс комитетть председателец Андрей Клищас, «Российские железные дороги» ОАО-ть генеральнай директороц — правлениянц председателец Олег Белозеров, Саранскяй и Мордовскяй митрополитсь Зиновий, Краснослободскяй и Темниковскяй епископсь Климент, государственнай структурань, бизнесонь и общественнай организациянь представительхне.

Пуромфненди пшкядсть Сергей Кириенко, митрополитсь Геогргий и Игорь Комаров.

«Мекольдень пингть минь ётафтоме оцю работа Саровскяй и Дивеевскяй обительхнень эреклафтомаснон коряс. Российскяй Федерациянь Президентсь Владимир Путин и Москувонь и сембе Русень  Патриархсь Кирилл макссть оцю питне Саровско-Дивеевскяй кластерть виияфнеманц коряс работати. Тячи смелста ули кода азомс, што сон арась православнай христианствань виияфнемань центратнень эзда фкякс, Россиянь духовнай и историческяй  козяшикс. Кластерсь ащи верондай ломаттненди, а стане жа сятненди, кит шарфнихть мяль Россиять историянцты, пуромома вастокс, культурно-историческяй туризмать виияфнемаса лездыкс и Нижегородскяй областень и Российскяй Федерациянь шабрань региоттнень экономикаснон и туризмаснон виияфнеманкса касома вастокс. «Васток» М-12 скоростной трассать тевс нолдаманц вельде панжевсть од возможностть Саровскяй и Дивеевскяй обительхнень виияфнеманкса», - мярьгсь Игорь Комаров.

Артём Здунов тись доклад Мордовия Республикаса «Арзамас — Дивеево — Саров» паломническо-туристическяй кластерть виияфнеманц коряс мероприятиятнень колга.  Тядде «Газпромть» ширень кирдеманц вельде минь тиеме историческяй тев — пачфтеме газ Санаксарскяй монастыри, коса ванфтовихть святой праведнай адмиралть мощанза. Минь сяда товолдонь аськолксоньке — марнек монастырть комплекснай реставрацияц», - мярьгсь Мордовиянь Оцюнясь.

Кластерть виияфнемаса важнай пяльксокс ащи Темниковскяй районца и Нижегородскяй облсатень Вознесенскяй районца «Сире ош — Вещерка» автомобильнай кить строямац. Тяниень пингть аноклаф проектно-сметнай документациясь, ётаф госэкспертизась, ушетф территориять сотцемац. Региононь Правительствати сави тиемс оцю работа объектть строяманкса федеральнай бюджетонь средстватнень водендамаснон коряс.

СПРАВКА:

«Арзамас — Дивеево — Саров» паломническо-туристическяй кластерсь пуроптф Нижегородскяй областьса 2018 кизоня Россиянь Президентть ширень кирдеманц  вельде и Москувонь и сембе Русень Патриархть Кириллонь благословениянц коряс. Кластерть виияфнеманц рамкаса арьсекшневи ётафтомс эряфс мероприятият, конат фатнесазь экономикань пцтай сембе отраслятнень: дорожнай хозяйствать и транспортть, коммунальнай хозяйствать, благоустройствать, экологиять, культурать, образованиять, здравоохранениять.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац