Артём Здунов тердезень Темниковаста театральнай студиянь участникнень Саранскяи «А зори здесь тихие» спектаклять мархта

29 декабрьста Темниковскяй району рабочай поездканц пингста Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов сашендсь Советскяй Союзонь Геройть А.И.Семиковонь лемса темниковскяй школав. Школась арась содафокс марнек республикать келес тяса уликс медиацентрать и «Гардемарины-2022» всероссийскяй фестивальса тонафнихнень участвондамаснон вельде. Тонафнемань тя кизоня школаса эряфс ётафневи пилотнай проект – духовно-нравственнай направлениянь классне, а стане жа кадетскяй классне. А нинге школаса ули синцень театральнай студиясна – «БЕНЕФИС», сон сяськсь «Гардемарины-2022» фестивалень фкя номинацияса. Васенце спектакляснон эзда пакшть няфтезь Мордовиянь Оцюняти кода корхневи «полевой условияса», аф сцена лангса – а  школьнай этномузейть площадкаса.

«А зори здесь тихие…» войнать колга фильмать коряс постановкась Кинге ашезе када озадонь седихть ащема. Токавсь Артём Здуновоньге седиец. «Тя спектакльть обязательна эряви няфтемс Саранскяень школьникненди», - мярьгсь сон и тердезень стирнятнень-церанятнень республиканскяй театральнай площадкатнень эзда фкяти.

Мялень салай корхнемац республикань Оцюнять ульсь школьнай активста и «220 ВОЛЬТ» медиагруппаста шабатнень мархта. Корхнемась ульсь школьнай музейса. Тяса ладяфт «Героень партат» эздост мянь 14. Синь лемтьфт районца шачфненди-касфненди, ламоцне конатнень еткста аделазь тя школать. Шабатне азондсть эсь героическяй землякснон  Александр Иванович Семиковонь колга, а сяльде макссть кизефкст Мордовиянь Оцюняти. Содазь, кепотьксонди, верондай-аф сонь Якшама Атяти: «Конешна, сон эряй минь  арьсемасонк, но тиенди афкуксонь чудат. Кепотьксонди, мзярда пяшкотькшневихть шабатнень, конат примсихть участия «Мялень кузня» акцияса, мяльсна – любойти ули кода арамс волшебникокс и пяшкодемс киньге мяленц».

Васедемать шумордамста Артём Здунов арьсесь школьникненди лядондомс тяфтамокс фалу. «Уледа активнайть, тонафнеда великай странаньконь панчфокс панжеманкса. И ванфтость ялгаксшить!»

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац