Артём Здунов васьфтсь Херсонскяй областень Каланчакскяй округонь делегациять мархта

Артём Здунов васьфтсь Херсонскяй областень  Каланчакскяй округонь делегациять мархта

27 февральста Республикань Кудса Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов  ётафстьсь Херсонскяй областень  Каланчакскяй округонь  инжихнень мархта васьфтема, коса корхтавсь культурань сферать взаимодействиянц колга. Васьфтемать эса примасть участия  васенце вице-премьерсь Галина Лотванова, Мордовскяй и Саранскяй митрополитсь Зиновий, РМ архивнай тевонь, национальнай политикань и культурань Министрсь  Светлана Баулина.

Лятфтасаськ, што Мордовияти  Херсонскяй областень  Каланчакскяй округсь сашендови подшефнай территориякс. Республикась сембоса лезды Каланчакти, лездоманц ёткса инженернай инфраструктурань и социально значимай объектонь востановлениясь. Ётай кизоть ульсь тиф одукс святой источниксь и ся вастть эса кассь адмиралть Федор Ушаковонь, конань пяк почитандасазь херсонскяй модать лангса, лемса  часовня. Од тонафнема кизоть ушедомс Каланчакскяй школатненди ульсть максфт учебникт, художественнай литература, спортонди оборудования, инвентарь и лама лиятне. Врачень бригаданеке  фалу якайхть подшевнай району эряйхненди вакцинациянь, диспансеризациянь, операциянь ётафнема. Каланчакста идтне аф весть ваймясть  «Лесная сказка» саранскяень санаторияса.

«Идень ваймамать коряс сембонь пара мяльсна? « - кизефтезе Артём Здунов делегациянь представительхнень кядьста.

«И идтненди, и синь тядяснонды аляснонды сембось пяк тусь мялезост!» - ульсь максф тяфтама каршек вал.

Каланчакскяй ВГА–нь Оцюнять Заместителец Галина Мирошниченко округть эряензон лемста сюконясь  Республикань Оцюняти кирдеманкса. Сон китькстазе: Мордовиясь – инь цебярь шефнень ёткста фкясь. «Тинь виенттнень мархта  Каланчакса меки шачсь эряфсь, - мярьгсь сон. - Ломаттне уже тонадсть эсь шефснонды, сюконяйхть лездоманкса, медицинскяй лездоманкса. Каланчаконь эряйхнене тяряфнихть повомс имена мокшэрзянь врачненди»

И сяда тов – карматама молема марс. Кочкаф сяда тов моли  социально значимай объекттнень, синь ётксост и культурань объекттне, инженернай инфраструктурань покодемань план ремонттснон коряс. Ламоц артистоньке и творческяй коллективоньке уже якасть Каланчаку постановкань и концертонь мархта. Тя практикась эряви мольфтемс сяда тов. Станя жа Мордовиясь  кармай макссема методическяй лездома культурна-досуговай учреждениятненди, библиотекатненди, одукс  тиф идень искусствань школатненди и  Каланчакскяй райононь музейхненди.

Инжиендамань шитнень Мордовия Республикаса делегацияти кармайхть няфтьфтфт культурань объектне, моркэрзянь народтть коенза-обуцянза, тя пингть ёткста синь обязательна  муйхть  единомышленникт и афкуксонь ялгат. Кода китькстазе Артём Здунов, Мордовиясь панжада  сотрудничествать  и марстонь творческяй проектнонь тевс нолдамать каршес.

Республика Мордовиянь Оцюнять пресс-службац