Катк келемкшни Орлятскяй кругсь: Саранскяйса панжевсь вожатскяй мастерствать коряс панжада чемпионатсь

Приволжскяй федеральнай округонь 9 регионцта 200 ломанць састь Мордовиять столицас, коса ня шитнень ётни вожатскяй мастерствать коряс Панжада  чемпионат.

21 сентябрьста илять тя мероприятиянь участникне пуромкшнесть «Солнечная Мордовия» лагери, коса ётафтовсь вожатскяй сообществати традиционнай ритуалсь — илядень штатолсь. Тя пингть тол марть ваксса корхтафнесазь ётаф шинь важнай кизефкснень. Вожатскяй штатолс сашендсь и Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов. Стане жа корхнемаса примасть участия вице-премьерсь Галина Лотванова, Од ломаттнень тевснон коряс Госкомитетть председателец Анастасия Гришнёва, Саранскяй и Мордовскяй митрополитсь Зиновий, М.Е.Евсевьевонь лемса МГПУ-ть ректороц Марина Антонова. Корхтамась мольфтевсь личностть воспитандамаса вожатскяй движениять вастонц колга. Сембе састь марстонь мяльс, што тя уникальнай среда, кона эряви ванфтомс.
«Койхнень-обуцятнень, конат путфт тя движенияти, минь ванфнесаськ, тя пяк важна», - китькстазе Артём Здунов.

Вожатайсь — тя наставник шабатненди, вожатствась и педагогическяй отряттне — од ломанень политикать и образованиять важнай пялькссна. Кизонь фкя сменаста вожатайти ули кода лездомс кочкамс шабати эряфса виде кит-ятт, арамс ялгакс, кепотьксокс — совестень, виень, справедливостень и патриотизмань примеркс.

Эрь кизоня студенческяй  отряттне макссихть возможность тёжятть од ломанти мумс вастснон профессияса, творчестваса, волонтёрскяй тевса.
Тядде аньцек Мордовиять эзда кафта тёжяньда лама студентсь педагогическяй отряттнень лувксса трудендасть республикань и эздонза ширеса ащи идень лагерьхнень эса. Республикась кирнесы педагогическяй отряттнень виияфнемаснон ширенц.  Меля «Профессиянь и маштомошинь виияфнемань агентствать» компетенциянзон лувксс сувафтовсь од компетенция - «Важатскяй тевсь».

Лятфтасаськ, што «Од профессионалхт» национальнай чемпионатть финалсонза, кона ётафтовсь Саранскяйса, сон лац няфтьфоль. Эста и эвондась мяльсь ётафтомс регионцонк вожатскяй мастерствать коряс панжада васенце чемпионатть.

Мордовиянь Оцюнясь китькстазе: вожатскяй движениясь — тя республикать гордостец. «Тя чемпионатсь миньцонк васенцесь. Катк сон кармай аф мекольцекс!» - мярьгсь сон.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац