Мокшэрзянь деловой товариществась кирдьсы од ломанень проекттнень ширеснон

14 декабрьста Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов «Огарёв Аренать» площадкаса ётафтсь васедема, конань пингста корхтафоль од ломаттнень и Мокшэрзянь деловой товариществать марстонь проектснон колга.
Васедемань участникне азондсть эсь проектснон квалма, Мокшэрзянь деловой товариществань представительхне — сянь колга, кодама лезкс ули кода максомс  социально значимай инициативатнень эряфс ётафтомаса.

Няфтьф проекттненди макссь оцю оценка республикань Оцюнясь. Синь лувкссост - «Игротека» 2.0» подросткатненди шра лангонь налхксемань сессиясь, «РобоМастер» инженернай творчествань фестивальсь, «КульТУРисты»: интенсив для креаторов» и «Мой район — Зеленка» социальнай проекттне, «Адя Кудов» научно-популярнай подкаст-шоусь.

Тядде финансирования получасть Мордовияста 58 проектсь, марстонь лувксс 24 миллион цалковай. Мекольдень колма кизоста касфтовсь регионть эзда заявкатнень и водендаф средстватнень лувкссна. Президентскяй грантонь фондсь и Культурнай  инициативань Президентскяй фондсь кирдезе Мордовиянь 15 НКО-ть ширеснон, нолдаф 70-да лама миллион цаковай.

Артём Здунов китькстазе: республикась кармай кирнемонза од ломаттнень инициативаснон ширенц, тиендема условият синь эряфс ётафтоманкса.

Васедемаса примасть участия вице-премьерсь Галина Лотванова, Госсобраниять Председателенц заместителец Наталья Долматова, МР-нь Од ломаттнень тевснон коряс Госкомитетть председателец Анастасия Гришнёва, Н.П.Огарёвонь лемса МГУ-нь ректорсь Дмитрий Глушко, Саранскяй и Мордовскяй митрополитсь Зиновий, МР-нь мусульматтнень Духовнай управленияснон муфтиец Раиль Асаинов.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац