Мордовиянь Оцюнясь - од ломанень Сембе масторонь фестивалень делегациянь участникненди: "Минь кенкшеньке фалу панжадот теенть"

14 мартста Республикань Кудса Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов васетькшнесь од ломанень Сембе масторонь фестивальть  омба масторонь делегациянь участникнень  мархта, тя илась Россияса ётни мартть ушетксста. Региональнай программать видеса, кона шарфты мяль содафтомс Мордовиять культуранц и коензон мархта, сонь экономиканц, республикав састь масторонь 29 странаста представитель. Инжихненди аноклаф козя программа – вуснень, музейхнень, промышленнай предприятиятнень, спортивнай объекттнень ваномасна, эрь кодама васедемат и опытть мархта полафтомась.

Шумбракстомок делегациянь участникнень, Республикань Оцюнясь Артём Здунов тяшкстазе, што Мордовиясь - кепотькс нароттнень ёткса ялгаксшити и религиятненди: тяса эряйхть 90 национальностень представитель, тонафнихть студентт 54 странаста, покодихть индийскяй и китайскяй культурань центрат. Регионца лац виияфтф спортивнай инфраструктрурась, промышленностсь, АПК-сь, образованиянь системать оцю уровенць.

"Минь республиканьке православнай и коень питнишинь ванфты. Минь машттама инжиень васьфтема, региононьке сетьме, миньцонк лама достопримечательността. Кенкшеньке фалу панжадот теенть. Сюконян пингонтень инкса, конань максость Мордовияти. Фестивальть лозунгоц: "Васьфтьсаськ сай пингоньконь марса!", монга кирьдса тя мяльть" - китькстазе Артём Здунов.

Конго Демократическяй республикать представителец Налумбу Киландамоко Оси сюконясь РФ-нь Президентти и Мордовиянь Оцюняти Сембе миронь фестивальса участиянкса: "Тяза кочкавсть ламоц странань и культурань представительхть, сембе содасть лама одта. Сюконятама лямбоста примаманкса. Ашень учсе, што тяса васьфтьсамазь лямбоста и кенярдезь,  пяк пара мялезонк".

Конгонь фестивалень участниксь заняф нармонень производствать и сонь продукциянц анокламанц мархта, арьсекшни касфтомс-виияфтомс тя направлениять АПК-са. Сась Россияв, штоба крхкалгофтомс содамошинзонь. Артём Здунов надияфтсь, што аноклай васедема республикань велень хозяйствань и продовольствиянь министрть мархта. Максим Танкань лемса Белорусскяй государственнай педагогическяй университетонь тонафнись Владислава Столярова пачфтсь общественнай деятельностень сфераса эффективнай практикатнень колга и тяшкстазе ялгаксшинь соткснень Россиять и Белоруссиять ёткса.

Италиянь Святой Седиень Католическяй университетонь тонафнись Страмецци Пьетро китькстазе, што масторса мольфтеви афкуксонь информационнай война, ладяф казяма цензура. "Кода азозе Россиянь Президентсь Владимир Путин: "Вийсь видешиса". Мон арьсян ся сай пингть колга, коса масторсь кармай ялгандама политикфтома, ся масторть колга, коса азорондайхть питнишинь койхне,- азозе Италияста саф инжись. - Кемада, тянь колга арьси марнек западсь. А видешинь келептемась - афкуксонь журналистонь работась. Сюконян Россиянь Президентти и Мордовиянь Оцюняти, што макссть возможность примамс участия тя оцю историческяй событияса. Тямасть юксне, минь мархтонтт, мирти ладяма!"

Артём Здунов сюконясь од ломанти кеме позициянц инкса - ащемс мирть и видешить араламанкса: "Карматама покодема марса!"

Мордовиянь вуснень работаснон, нароттнень ёткса соткснень и омба масторонь студенттненди программать колга азондсть Н.П. Огаревонь лемса МГУ-нь ректорсь Дмитрий Глушко и М.Е. Евсевьевонь лемса МГПУ-нь ректорсь Марина Антонова.

Фестивалень ламоц странань-участниконь представительхне азсть мяль кирдемс соткст Россиять мархта эрь кодама направлениява, кода вии и высокотехнологичнай странань мархта, тяконь лувксса корхтамась мольфтевсь минь республикасонк образованиянь сявомать колга. Мордовиянь Оцюнясь шарфтсь мяль од ломаттнень сембе азф мяльснон-арьсемаснон лангс.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац