Мордовиянь Оцюнясь В.Д.Волков ванозе од живописецть Никита Пичугинонь выставканц

Недляшиста, 11 декабрьста, Владимир Волков ванозе мокшэрзянь живописецть Никита Пичугинонь выставканц. Экспозициясь, коза сувась мастерть мекольдень вете кизоста тиф сядода лама работац, панжевсь 1 декабрьста С.Д.Эрьзянь лемса изобразительнай искусствань музейть выставочнай залсонза республикань оцюнять ширень кирдеманц вельде. Васенце шиста сявомок выставкать, конань авторсь лемдезе эсь алянцты, ванозь 500-да лама ломань.

Никита Пичугин – од, но отечественнай искусстваса ни лац содаф мастер, Ф.В.Сычковонь лемса Саранскяй художественнай училищань выпускник, 2011 кизоста сявомок Россиянь художниконь союзонь член, активнайста няфнесы Мордовиянь тяниень пингонь изобразительнай искусствать российскяй и международнай уровенень художественнай выставкатнень и форумтнень эса. Сонь работанза улихть Россиянь, Германиянь, Франциянь, США-нь, Канадань корпоративнай и частнай коллекциятнень эса. С.Д.Эрьзянь лемса МРМИИ-са выставкась – васенце персональнайсь шачема ширесонза. Владимир Волков интерес мархта ванозе экспозициять, кизефнесь од мастерть работанзон квалма. « Тя картинатне – простойхть и изысканнайхть фкя пингста, синь – натура лангста работань цебярь пример, эсост няеви природать ваймонь тарксемац, простой, но тяка пингть  - кажнайти шарьхкодеви и питни паршихнень ваймосна…Арьсян, именна тянкса Никита Пичугинонь творчествац кельгови пяк ламотненди, а выставкась арась афкуксонь праздникокс Мордовиянь эряйхненди и инжихненди», - азозень няйфть эзда эсь мялензон-арьсеманзон республикань Оцюнясь.