Мордовиянь театратнень актёрсна ётасть тонафнема «Национальная театральная школа» проектть коряс

8 сентябрьста сявомок 10 сентябрти молемс Мордовия Республикань Рузонь государственнай драматическяй театрать видеса ётафтовсь «Национальная театральная школа» Всероссийскяй просветительскяй проектть тонафнемань программац. Сонь инициатороц Россиянь Национальнай драматическяй театрась (Александринскяй театрась). «Актёрское искусство в современном контексте» квалификациянь касфнемась пуроптозень марс республикань государственнай и муниципальнай театрань 30-да лама актёрть.

Мордовияса тя проектть омбоце образовательнай программац ни — февральста Национальнай театральнай школань васенце сезононь выпускникокс арась республикань культурань и искусствань 50 менеджерсь.
10 сентябрьста театраса образовательнай программань выпускникненди дипломонь максома сашендсть

Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов и Александринскяй театрать директороц  Сергей Емельянов.
«Тейнек пяк важна, што минь работатама марса Аликсандринскяй театрать мархта, - мярьгсь Артём Здунов. - Тяфтама образовательнай программатне пяк мялень салайхть и кандыхть польза артисттненди. Карматама сяда товга сотрудничендама. Россиянь Минкультть и Культурнай инициативань Президентскяй фондть ширень кирдемаснон пингста минь ётафтоме эряфс лама проект и карматама молема аньцек инголи».

«Мордовиясь арась васенце регионкс Александринкать творческяй од сезонцонза, коса минь ётафтоме тонафнемань кафта сменат, - отмечазе Сергей Емельянов. - Ламода тя республикань инициативнай театральнай сообществать заслугац. Спасибан Мордовиянь Оцюняти Артём Алексеевиченди и сонь команданцты культурать и искусствать ширеснон кирнеманкса — тя пяк питни. Карматама савор малаткшнема Мордовияса Александринскяй театрань шитнень ётафтомаснонды».

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац