Мордовиясь кармай виияфнемонза Китайть мархта марстонь тевонь вятемать

КНР-нь генеральнай консулсь Сян Бо ётафтсь официальнай приём, кона лемдевсь Китайскяй Народнай Республикать пуроптомста 74 кизонь топодемати и Россиять мархта дипломатическяй сотксонь ладямати. Мероприятияса ульсть властень, оцю компаниянь и национальнай диаспорань представительхне, тяконь лувксса Мордовия Республикать представителенза.

Генеральнай консулти поздравления кучсь и республикань Оцюнясь Артём Здунов. Эсонза, тяконь лувксса, корхтави: «Китайскяй Народнай Республикась — Мордовиять кунардонь ялгац и деловой партнёронзон ёткста фкясь. Республикать марстонь внешнеторговай оборотонц  пцтай ветецекс пяльксонц тиендьсы Китайть мархта мишендемась.

Минь активнайста сотрудничендатама китайскяй  провинциятнень мархта «Волга-Янцзы» форматса. Китайскяй коллегатне лезнесть Мордовияти пандемиять пингста. Ведущай промышленнай предприятияньконь - «Биохимик» фармацевтическяй  флагманоньконь, кабелень, оптиковолоконнай, светотехническяй продукциянь  производительхнень, бизнесменоньконь — Китайть мархта ладяфт кеме соткссна. Тяддень январьста минь марса ялганьконь, господинть Генеральнай консулть мархта панжеськ Саранскяйса Российско-Китайскяй Ялгаксшинь Обществать мордовскяй региональнай отделениянц. Кизонда Государственнай музыкальнай театраньконь балетнай труппац ульсь гастрольса Китайса — Поднебеснаень ваныхне няезь «Лебединое озеро» и «Жизель» постановканьконь. Надиян, што ялгаксшинь сотксне Мордовиять и Китайть ёткса ванфтовихть сяда товга и лездыхть виияфнемс целайнек российско-китайскяй марстонь тевонь вятемать.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац