Мордовиясь поладсь «Мон — Россиянь гражданинан» Всероссийскяй акцияти

31 октябрьста ушедовсь «Мон — Россиянь гражданинан» Всероссийскяй акциясь, кона лемтьф РФ-нь Конституциять 30 кизонц топодеманцты. Республикань Оцюнясь, «Единая Россия» политическяй партиять Мордовскяй региональнай отделениянц Секретарец Артём Здунов и «Мир возможностей» партийнай проектонь инь активнай участникне примасть участия всероссийскяй панжада урокса.

«Мир возможностей» партийнай проектть координатороц Роман Романов шарфтсь мяль, што Мордовиясь несколька киза ни ащи лидеркс партийнай проектти республикать эзда максф работатнень качестваснон и лувксснон коряс. Корхтамок «Единай Россиять» од инициативанц колга - «Мон — Россиянь гражданинан» акциять азфоль, што тяниень пингть иттнень патриотическяй воспитандамасна лихневи васенце вастти.
Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов азондсь «Тисаськ марса» движениять акциянзон эса республикань од ломаттнень участвовандамаснон и Конституциять питнишинзон колга.

«Мир возможностей» проектсь лезни республикань эрь школьникти няфнемс прянц, арамс социально ответственнай личностькс, кепотьксокс, кона полафнесы цебярь шири эсь сай пингонц и странанц сай пингонц, - мярьгсь сон. - Несколька киза мельцек минь сяськиеньке и призёроньке прважсевихть «Артек» идень международнай центрав, коса синь аф аньцек парста ваймосихть, но тонаткшнихть лама одняс. Сембода важнайсь — шабатне получсихть проектнай, творческяй работань опыт, содафнихть лия региоттнень эзда эсь кизосост иттнень мархта, корхтафнесазь оржа кизефкснень. Колма кизоста республикань 140-да лама лидерсь казьфт «Артек» и «Орлёнок» идень Международнай лагерьхненди путёвкаса».

Региононь Оцюнясь азсь мяль ладямс патриотическяй акциятнень эса участвовандамать коряс марстонь работа Россиянь од региоттнень эзда стирнят нень-цёранятнень мархта: «Аф кунара минь улеме Херсонскяй областень Каланчакскяй районца, тоса активнайста виияфневи «Васенцетнень д вижениясна», важна поладомс тя тевти, пачфтемс минь опытоньконь, содамошиньконь», - мярьгсь Артём Здунов.

Республикань Оцюнясь стане жа шарфтсь мяль сянди, што активнай образовательно-просветительскяй политикась, тяконь лувксса, лезни кирнемс Конституциять авторитетонц од ломанень сообществать эса. Тяка пингть лятфтазе, што Конституциять эса тяштьфт аф аньцек гражданинть праванза и, но и обязанностенза, конституционнай вешфкснень пяшкотькшнеманкса эрьть ответственностец: «Странаньконь виец фалу ульсь народть марса кирдемасонза!»

Шумордавсь мероприятиясь школьникненди, конатненди топодсь 14 киза, паспортонь максомаса. Мордовиянь Оцюнять кядьста эсь главнай документснон получазь 4 ломаттне. Ётксост всероссийскяй аф фкя лацонь акциянь и конкурсонь призёрхт и сяськихть.