Мордовиясь сувась кемонь инь цебярь здравоохранениянь первичнай звенань модернизациянь коряс региоттнень ёткс

24 февральста «Россия» Международнай выставка-форумса национальнай сатфксонь форумть потмоса ётась Шумбрашинь ши. Ключевой событиякс пуромксса арась пленарнай сессиясь, коса корхтавсь мекольце кота кизонь здравоохранениянь сферать эса сатфкснень колга. Кода китькстазе Правительствань Председательть Заместителец Татьяна Голикова, отечественнай здравоохранениясь сатс оцю сатфкст профилактикаса, леченияса и реабилитацияса.

Пленарнай заседаниять пингста етась «Здравоохрание» национальнай  проектть потмоса шумбрашинь ванфтомань первичнай звенань модернизациянь программать вятеманц сатфксонзон коряс региононь награждениясь. Мордовиясь сувась кемонь инь цебярьхнень ёткс. Татьяна Голиковань кядьста наградать получандазе РМ-нь здравоохранениянь Министрсь Олег Маркин.

«Мекольце кизотнень федеральнай центрать оцю кирдеманц мархта лама ульсь тиф, штоба республикань эряйхне няельхть цебярь медицинскяй обслуживания. Сюкпря Президентти мяленкса сяда тов вятемс шумбрашинь ванфтомань первичнай звенань  программать – аф коласаськ мяленттень!» - мярьгсь Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов.

Китькстасаськ, што Мордовиясь примась  эряз участия Шумбрашинь шить ётафтомаса. Кепотьксоньди, Республика Мордовиянь стендть ваныензонды ульсь макс возможность ётамс комплекснай диагностическяй обследования и получандамс отметка шумбрашинь состоянияснон колга. Результатнень коряс кажнайть ульсь возможностец получандамс врач-терапевтть консультациянц индивидуальнай рекомендациянь максома мархта. Тяда башка, кинь ульсь мялец, сятнень тонафнезь васенце медицинскяй лездомать основанзонды. Тяфта жа инжихненди ульсть няфтьфт эрь кодама материалхть шумбра эряфонь вятемать колга.