Мордовиять шиц ВДНХ-са: эряфонь шумбра койхнень коряс конференцияса выступандасть федеральнай и региональнай эксперттне

«Россия» Международнай выставкать-форумть рамкаса Мордовия Республикать шинц пингста 30 ноябрьста ётафтовсь «Здоровая Мордовия 2030»  конференция. Корхтафоль кулсихнень лувксснон кирьфтаманц, эряфть кувалгофнеманц колгга.

Конференциять работаса примасть участия Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов, Мордовиять эзда Сенаторсь Петр Тултаев Россиянь Минздравонь статс-секретарсь Олег Салагай, РФ-нь Минздравонь профилактическяй медицинань Национальнай медицинскяй исследовательскяй центрань директорсь Оксана Драпкина, Мордовиянь здравоохранениянь министрсь Олег Маркин, Н.П.Огарёвонь лемса МГУ-нь ректорсь Дмитрий Глушко, олимпийскяй чемпионкась Ольга Каниськина и лият.

Мордовиянь Оцюнясь китькстазе: шумбра эряфть кувалгофнемац — стратегическяй приоритет. Республикань руководительсь азондсь работать колга, конань ётафнесы регионць федеральнай коллеганзон ширень кирдемаснон вельде — корхтамась мольфтеви народосбережениять, аватнень и алятнень шумбрашиснон ванфтоманц колга. Кода резулььат — мекольдень колма  кизотнень кулсематнень показательсна республикаса кирсь пцтай нилецккс пяльксста.

Эксперттне азондсть эсь практикаснон колга. А олимпийскяй чемпионкась Ольга Каниськина ётафтсь физкультминутка сембонди, кинь мялецоль.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац