МР-нь Оцюнять Владимир Волковонь Мордовиять 87 кизонь топодеманц мархта поздравленияц

Уважаемай сограждатт! Седи ваксста поздравляндатядязь тинь Мордовиять 87 кизонь топодеманц мархта!

1930 кизонь 10 январьста региононьконь историяса ульсь фкя инь эрявикс событиясь – ВЦИК-ть Президиумоц азозе Средневолжскяй краень Мордовскяй округть Мордовскяй автономнай областькс, а центракс теенза – Саранскяйть. Мордовскяй автономиять пуроптомац лездсь экономикать, культурать и республиканьконь эряфонь лия ширензон виияфнемаснонды, путсь ушеткс Российскяй Федерациять составса мордовскяй народть государственностенц пуроптоманцты.

Тя илать минь васьфнесаськ промышленностьса, велень хозяйстваса, дорожнай и жилищнай строительстваса, социальнай сфераса, наукаса и образованияса, культураса и спортса оцю сатфксса. Эсь лацонь событиякс арай Саранскяйса 2018 кизонь футболть коряс миронь чемпионатть етафтомац. Семботь тянь удалась сатомс республикань сядот тежянь эряйть асушиснон и несколька кемотть кизонь квалмоса совестьс коре работамаснон вельде.

Мекольдень кизотнень Мордовиясь няфнесы прянц кода политическяй ширде стабильнай и экономическяй ширде эсь лангозонза мялень шарфни регион, коса ладязь эряйхть аф фкя национальностень и верондамань ломатть. Республикаса касонды одс шачихнень лувкссна, а сембода главнайсь, - кизоста кизос касонды иттнень лувкссна, конат шачсть омбоцекс, колмоцекс и сяда товолдоннекс. Сембось тя корхтай вандыень шити ломаттнень надиямаснон колга.

Обществать консолидацияц, эряфонь сембе ширетнень эса порядкать обеспечендамац, ладязь цебярь тевонь тиендемась – народть благополучиянц гарантияц и Мордовиять лама кизос инголи вииякшнеманц ушетксоц!

Кельгома соотечественникт! Седи ваксста арьсян теенть кеме шумбраши, паваз, благополучия и сембе цебярть!

Мордовия Республикань Оцюнясь В.Д.Волков