«Мялень кузнясь» пяшкотькшнесыне мяльхнень — Саранскяйста Полинась получась Мордовиянь Оцюнять эзда микроскоп!

«Мялень кузня» - эрь кизонь благотворительнай  акция, конань пингста ломаттне, конатнень ули мяльсна тиендемс пара тефт, казендихть казнет и  пяшкотькшнесазь мяльснон сятнень, кинди эряви лезкс. Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов поладсь «Мечтай со мной» благотворительнай проектти и Од кизонь карша тердезе инжикс Саранскяйста вете кизоса Полинать,, штоба пяшкодемс сонь мяленц.

Полинать мялец, конань сон марса тядянц  Ольга Александровнань мархта тяштезе проектть сайтса, ульсь эсь лацонне вете кизоса стирняти. Полинась анась Якшама Атять кядьста афкуксонь микроскоп! Артём Здуновонди шабась азозе — штоба ванондомс микропнень, цебярьхнень и кальдяфнень. Кода содавсь, Полинась емластокиге шарфни мяль унжанятнень-меснень тонафнемаснонды. Мордовиянь Оцюнясь макссь оценка тя мяльти и азсь мяль етафтомс мастер-класс идень садонь группати, коза якай Полинась, микробатнень каршес тюремать коряс специалисттнень эзда. «Саранскяйса ули Биохимик завод, тоса аноклакшнихть препаратт, конат тюрихть, кальдяв» бактериятнень и вируснень каршес. Арьсян, теенть ули мезень колга корхтамс. Марса опытт етафттада, кармай мялень салай!» - надияфтсь Артём Здунов.

А кудонь микроскопоц тяни Полинать ули — мялец пяшкодевсь! Республикань Оцюнять мархта васедемда меле инжить сяшкава мялец кеподсь, што сон моразе Якшама Атяти, конань васьфтезе Республикань Кудса, «Смуглянкать».

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац