Очижить мархта Мордовия Республикань Оцюнять тевонзон тиендиснон поздравленияц

Мордовиянь кельгома эряйхть! Седи ваксста поздравляндатядязь тинь Очижинь валда илать мархта!

Очижись канни тейнек кенярдема и надияма, водендакшнесамазь цебярь тевонь тиендемс, шарфнесамазь шачемань духовнай питнешитненди. Тя валда илать эса ваймоть, подвижническяй трудть величияц, няфнесы семботь сяськонди кельгомать и инь оцю справедливостть торжестваснон.

Народть верондамац сембе пинкнень ульсь единенияти, ломаттнень маласькофнемаснонды, фкя-фкянь шарьхкодемати, российскяй государственностть ванфнеманцты и кемокснеманцты ушетксонь путникс. Сембе пингонь заповеттненди и христианскяй питнешитненди кирнемась лезни духовнай ширдень касомати, арси ваймонь сетьмошинь лихтибрякс.

Православнай традициятнень эса, конат арсихть российскяй культурати аф явоштови пяльксокс, виихть патриотизмась, нравственнай ушеткссь, милосердиясь и состраданиясь. Синьфтомост аш кода арьсемс ломанть эряфонц, обществать панчфокс панжеманц, марнек странаньконь вииякшнеманц. Катк Очижинь валда илась кемокснесы верондамантень, максси теенть надияма, вийхть шачема крайти служамаса.

Кельгома соотечественникт! Арьсян теенть шумбраши, паваз, мир и благополучия!

Мордовия Республикань Оцюнять тевонзон тиендисна В.Д.Волков