Республикань Оцюнясь – Педагогонь и наставниконь кизоть сёлгомста: «Сюкпря благороднай и аф простой трудонтень инкса!»

Шумордама лангса Педагогонь и наставниконь кизось, конань азозе Президентсь Владимир Путин. Оцю работа тиф образованиянь сферать виияфнеманц коряс. Тя кизось путсь ушеткс ламоц инициативатненди образованиянь сфераса.

Мордовияса Педагогонь и наставниконь кизоти итокт тифтольхть 21 декабрьста Саранскяйса «Высота» образованиянь од центраса. Торжественнай мероприятияса примась участия Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов.

Церемониянь участникнень приветствовандазень Россиянь просвещениянь министрсь Сергей Кравцов. Сон мярьгсь: Педагогонь и наставниконь основной задачац – китькстамс педагогонь профессиять престиженц. Кизоньберьф странать келес ётафтовсь пцтай 7 тёжятть мероприятия.  Арьсефоль лама од традиция, фкясь синь ёткстост – «Сюкпря учительти» всероссийскяй акциясь.

Азфоль, што регионца оцю работа мольфтеви шабатнень и од ломаттнень асушиснон панчсемаснон коряс – республикась омбоцесь странаса тя направлениять коряс. «Коса ба ломанць афольхце няфте прянц, главнайсь – лядондомс ломанькс. Республикань школатне тя задачать пяшкотькшнесазь лац», - пшкядсь педагокненди и наставникненди Мордовиянь Оцюнясь.

Артём Здунов китькстазе: тя кизось ламода касфтозе  од ломаттнень ёткса учительскяй профессиять престиженц  - педагогическяй специальносттненди заявлениятнень лувкссна кассь 10 процентта.
Мордовияса фалу одкстопневи образовательнай организациятнень инфраструктурасна. Тядде федеральнай бюджетста водендаф 3,5 миллиард цалковай – школатнень капитальнайста петеманкса, од оборудованиянь рамаманкса. Панчф  159 Точка роста» центрат – школатнень 90 процентснон эса.

«Верондан, што экономикаса и промышленностьса сембе сатфксненди ушеткс путневи школатнень эса. Президентоньке аф кунар мярьгсь, што сембе войнатнень и оцю конфликттнень эса международнай уровеньца     сяськондихть именна учительхне. Сюкпря теенть благороднай и аф простой трудонтень инкса!» - мярьгсь Артём Здунов.

Республикань Оцюнясь макссь государственнай казнет педагогическяй и воспитательнай работаса сатфксонкса.

Республикань учительхнень и наставникнень стане жа поздравляндазень Саранскяй и Мордовскяй митрополитсь Зиновий.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-служба