Россиянь Минстройса корхтафоль Мордовияса инфраструктурнай проекттнень эряфс ётафтомаснон колга

Россиянь Минстройса  корхтафоль Мордовияса инфраструктурнай проекттнень эряфс ётафтомаснон колга

Россиянь Минстройса 22 декабрьста етафтовсь Мордовиянь Оцюнять Артём Здуновонь и РФ-нь строительствань и жилищно-коммунальнай хозяйствань министрть Ирек Файзуллинонь рабочай васедемасна. Пингстонза ванфтольхть инфраструктурнай проекттне, конат етафтовихть регионца «Жилье и городская среда» национальнай проектть мяльса кирдезь.

«Ломаттнень эрямань условияснон цебярьгофнемасна ащи васенце вастса региоттнень мархта работаса. Программать тевс сувафтомста 2019 кизоста сявомок 2019 кизоста Мордовияса аварийнай эряма вастста ломаттнень етафтомаснон показателец арась 44 тёжянь квадратнай метра, а тя корхтай сянь колга, што 2,6 тёжянь ломанць обеспечендафт ни цебярь условияса», - отмечазе Россиянь Минстроень вятись Ирек Файзуллин.

«Уликс программать коряс 2023 кизоня сави етафтомс ломаттнень нинге 29 тёжянь квадратнай метрань площадьста, од эряма вастса сави обеспечендамс 1,7 тёжянь ломанть», - мярьгсь Мордовиянь Оцюнясь.

Васедемать пингста корхтафоль «Жилье и городская среда» национальнай проектонь «Жилье» федпроектонь «Стимул» программать мяльса кирдезь эряма вастонь строямать колга, а стане жа инженернай сетьтнень строямаснон квалма.

2022 кизоня регионца благоустроендафоль 10 общественнай и 14 куд пирьфонь территория.
Стане жа корхтафоль жилищно-коммунальнай хозяйствать одкстопнеманц квалма Национальнай благосостояниянь фондть средстванзон тевс нолязь.

Тяда башка Артём Здунов и Ирек Файзуллин корхтасть Советскяй площадть и Фонтаннай спускть реконструкцияснон колга. Тя тевсь тиеви «Молодежь Мордовии в этнокультурном пространстве: реальность и перспективы» финно-угорскяй народонь омбоце Всероссийскяй фестивальть карша, коза сай пцтай 5 тежятть участник Россиянь 16 субъектста.

Васедемаса примась участия вице-премьерсь Инсаф Хайруллин.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац