Темниковскяй райононь Сире ош велеса панжевсь Культурань кудсь

Велеряйхненди кунара учентф событиясь ульсь 1 ноябрьста. Культурань кудть панжемонза сашендсь Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов. Сире ошса Культурань кудть строяманкса и сембе эрявиксса сонь козякофтоманксонза «Культура» нацпроектть вельде нолдаф 29 миллион цалковай.

Од ДК-са ули 120 вастонди концертнай зал, библиотека, лувомань зал, изостудия, декоративно-прикладной искусствань студия, этнобытонь студия.

Темниковскяй районць содаф культурнай, национальнай коензон-обуцянзон мархта. Тяса парста работайхть творческяй коллектифне, лама нарподнай промыслань мастерда.

Зрительнай залса тя шиня марьти ашель коза прамс — сембе эряйхне састь Мордовиянь Оцюнять мархта васедема. Артём Здунов поздравляндазень сембе пуромфнень велети тя важнай событиять мархта.

«Сире ошса эрявихть ванфтомс кунардонь цебярь койхне-обуцятне, а сембе лиясь савор-савор одкстопнема. Пара мялезон, што тяса кармайхть работама и творческяй коллектифне, и народно-художественнай промыслань мастерхне. Арьсян, штоба тяса фалу азорондаль творчествань ваймопожфсь, штоба тяза сашендольхть од ломаттне. Сюкпря Президентоньконди Владимир Владимиррович Путинонди нацпроектть инкса — мзяра куд петеме, строяме и мзяра нинге тихтяма марса!»

Темниковскяй райононь оцюнясь Олег Родайкин азсь спасибамань валхт республикань руководительти аймакть лангс мялень шарфнеманкса и заботендаманкса: «Мекольдень 15 кизоть районца апак панчтоль фкявок социальнай объект. Минь спасибатама и Президентти, и республикань Оцюняти тя казнеть инкса. Кеман, што клубсь кармай кеняртьфнемост велеряйхнень».

Культурань кудть панжемаса стане жа примасть участия вице-премьерсь Инсаф Хайруллин и культурань, национальнай политикань и архивнай тевонь министрсь Светлана Баулина.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац