ВДНХ-са Мордовиять шиц: Мордовиясь кемокстась сотрудничендамать колга соглашения Сберть мархта

30 ноябрьста «Россия» выставкаса ульсь Мордовиять шиц. Сбербанконь Волго-Вятскяй банксь аноклась региононь делегацияти и инжихненди тематическяй экскурсия и лекция Сберть павильонца.

Сберть павильоноц арась площадкакс регионть, сонь культуранц мархта содафтома площадкакс. Павильононь инжихненди ульсь кода заказамс лятфтнембяленди уникальнай дизайна мархта моментальнай карта, конань лангса няфтьфт регионть достопримечательностенза. Сембода оцюволь вешфкссь «Мордовия — Арена» стадионть и келаськять — Мордовиять символонц мархта картатненди.
Лекториянь зонаса ульсь васедема М.Е.Евсевьевонь лемса Мордовскяй педагогическяй институтонь студенттнень и кибербезопасностть коряс Сберть экспертонзон васедемасна.

Павильонть ванозе Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов. Регионть командац содафтсь банкть тяниень пингонь технологиянзон, а стане жа сонь историянц мархта.

Кемокстафтольхть сотрудничендамать колга кафта соглашеният Мордовия Республикать и Сберть ёткса.

«Минь вяттяма марстонь тефт аф аньцек финансово-экономическяй сфераса, инновационнай технологиятнень виияфнемасост, но и образованияса, медицинаса. Минь лезнетяма фкя-фкянди тиендемс условият республикань ломаттнень эряфснон цебярьгофнеманкса, Сай кизоня минь кярьмоттяма оцю проекттнень эряфс ётафтомаснонды, конатнень коряс тиеви реконструкция Фонтаннай спускти, а стане жа Тысячелетиянь фонтантти и площадти», - азозе Артём Здунов.

Сберть Волго-Вятскяй банконц председателец Петр Колтыпин китькстазе: «Мордовиять и Сберть пуропнесыне марс лама кизонь ялгаксшись и несколька проектсь. Минь сяда тов сувафнесаськ тевс цифровой технологиятнень. Арьсекшнетяма кирдемс республикать ширенц телемедицинаса. Кеман, што пациенттнень дистанционнай мониторингсна лезды кирьфтамс регионца сярядихнень лувксснон и кувалгофтомс активнай долголетиять».

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац