Владимир Путин итоговай пресс-конференцияса: «Монь мялезон, кода Мордовияса малаткшнихть койхненди-обуцятненди, культурати»

Россиянь Президентсь Владимир Путин прямой эфирса тись итокт кизоти и отвечась журналисттнень и странань эряйхнень кизефксснон лангс. Президентть мархта прямой линиясь мольсь ниле частта ламос. Сембоц поступась 2 миллиотт кизефкс. Россиянь эряйхне кизефнесть специальнай военнай операциять шумордаманц, мобилизациянь омбоце волнать, здравоохранениять и искусственнай интеллектть колга. Владимир Путин кенерсь корхнемс эсь двойниконц мархта, азондсь, кикс мялецоль арамс шабакс.
Эстеенза главнай задачакс Путин азозе Россиять суверенитетонц кемокснеманц:

«Мон корхнень тянь колга ламоксть ни, но аф грех азомс тага весть. Тяфтама странати, кода Россиясь, эрямс суверенитетфтома аш кода, сон аф кармай. Сяс главнайсь — суверенитетть кемокснемац».
Прямой линиять пингста Владимир Путинонди пшкядсь «Мордовия» ГТРК-нь корреспондентсь Анастасия Видяева. Журналистсь тердезе Президентть ВДНХ-са республикать экспозициянц ванома и отмечазе, што эряйхнень 97 процентсна маряйхть гордость «Россия» форумть-выставкать ваномста.
Владимир Путин согласиндась мархтонза.

«Мордовиясь афкукс пяк мазы регион. Монь мялезон. Кода ломаттне малаткшнихть эсь традицияснонды, культураснонды», - мярьгсь государствань оцюнясь.

Международнай и экономическяй кизефкста башка Президентсь корхтась  социально значимай тематнень коряс.

Президентсь спасибась россияниттненди сянкса, што синь тяфтаа лямбоста малаткшнихть фронтть вешфксонзонды. Странань эряйхне тисть 10 миллиартта лама пожертвования.
Российскяй лидерть пресс-секретарец Дмитрий Песков азозе, што Общероссийскяй народнай фронтонь представительхне ванцазь сембе пшкядематнень, конат поступасть Владимир Путинонь мархта прямой линияв.

Фото: http://www.kremlin.ru