Владимир Волков корхтась Россиянь строительхнень Ассоциацияснон президентонц мархта Саранскяйса аквапаркть строяманц колга

Шавшиста, 21 мартста, Мордовиянь Оцюнясь Владимир Волков етафтсь васедема Россиянь строительхнень Ассоциацияснон президентонц Николай Кошманонь мархта. Корхтамась мольфтевсь строительнай производстваса марстонь работать колга. Шинь повесткаса лихтьф кизефкснень еткста фкясь – Саранскяйса аквапаркть строяманц коряс марстонь работась.

Николай Кошман азозень республикань Оцюняти Саранскяса няйфть эзда эсь мялензон-арьсеманзон: « Ошсь касы-вииякшни, сембе вастова няеви арушись. 2018 кизонь чемпионатонь объекттнень строительнай площадкасост работась мольфтеви сембе вийса – стадионца, маластонза жилой микрорайонца, набережнайса. Вятевихть ни благоустройствань тефне, и арьсян, што тя кармай Саранскяйса инь мазы вастсь!»

Инжихне стане жа ванозь мокшэрзянь предприятиятнень производственнай площадкаснон, конат сувсихть оптоволоконнай кластерти – «Оптиковолоконные системы» АО-ть и «Оптикэнерго» ГК-ть, конат лемтьфтольхть «21 веконь заводкс, конат технологиятнень и производствать организациянц коряс инголясазь аф аньцек российскяй, но и омба масторонь коллегаснон».

Васедемаса башка мяль шарфтфоль Саранскяйса Россиянь строительхнень Ассоциацияснон ширень кирдеманц вельде аквапаркть строяманцты. Николай Кошман отмечазе оперативностть, конань мархта региональнай и ошень власттне решандакшнесазь сембе кизефкснень, конат сотфт тя проектть эряфс етафнеманц мархта. Кочкаф ни участкась, коса строяви аквапарксь (Волгоградскяй ульцять лангса  «Сити-Парк» ТЦ-ть маласа), а стане жа решандафт ни кизефксне проектированиять и землеустроительнай работатнень коряс. Ширетне састь марстонь мяльс, што аквапаркть именна тя участкаса, 2018 кизонь чемпионатонь объекттнень маласа,  строямац кармай сембода правильнайкс.

Владимир Волков отмечазе: «Тя объктсь пяк лац сувай од микрорайонть архитектурас, кармай вешевикс аф аньцек Саранскяень и Мордовиянь эряйхнень ширде, но и шарфтсы региононьконь лангс туристтнень мяльснон. Аквапаркть строямац – задача, кона должен улемс решандаф!»

Проектть эряфс етафнеманц коряс сембе кизефкснень мярькфоль кирдемс личнай контроль ала МР-нь Праивительствать Председателенц заместителенцты – Саранск ошень округонь оцюняти Петр Тултаевонди.

Мордовия Республикань Оцюнять Пресс-службац