Артём Здунов макссь лавшомгадомат бизнесэнтень коронавирусонь коряс ванстовиця ограничениятнень пингстэ

Эйзюрковонь 25-це чистэ Республикань Кудосонть ютавтовсь коронавирусонь инфекциянь профилактикань ды седе тов а нолдамонь коряс оперативной штабонь промксось. Кортавсть эпидемиологиянь коряс тевтне, ванстовиця ограничениятнень пингстэ бизнесэнь важодеманть туртов возможносттнень келейгавтомань, коронавирусонь каршо ливксэнь путомань кевкстематне. Промксось ютавтовсь видеоконференциянть лувсо, тосо ульнесть исполнительной властень республикань ды федеральной органтнэнь руководительтне, истя жо республикань муниципальной районтнэнь прявттнэ.

Мордовиянь Прявтонь тевтнень топавтыцясь тешкстызе, меельце кавто недлятнень перть республикасонть чинь-вень перть ормалгадыть 40 седе аламо ломанть. Ковидэнь стационартнэсэ аштить 500 ламо ломанть, шумбрачинь ванстомань эштё вейке учреждениясь – Зубова-Полянань райононь больницясь – важодемань инфекционной лувстонть ютавтозь свалшкань важодемантень. «Те пек эряви минек туртов – эряви кастомс медицинань лезксэнь явомань, профилактикань ванноматнень покшолматнень», - мерсь республикань руководителесь.

Текень пингстэ Артём Здунов башка тешкстызе, ормалгадозетнень ютксо ламо сыре ломанть. Ды прявтось, сынь сэредить пек стакасто. Секскак 65 иеде седе сыретнень туртов кинень путозь «ковид» диагнозось, апак вано сынст ёжост лангс, мереви каямс больницяв.

Тешкстазель, республикасонть ливксэнь путомась юты вадрясто. Недлянть прядовомс, кода пачтясь МР-нь Правительствань Председателень полавтыцянь тевтнень топавтыцясь Галина Лотванова, Мордовияв пачтявить вакцинань эштё 4,5 тёжат дозат.

Республикань руководителесь тешкстызе, республикасонть эпидемиологиянь тевтне зярс а мерить каямс ограничениятнень, ансяк зярыя лавшомгадомат бизнесэнть туртов теезь. Истя, мереви одкстомтомс микшнемань куншкакуротнесэ эйкакшонь налксемань нупальтнень, сень пингстэ, бути вейке эйкакшонть лангс сави 4 кавонзазь метрадо аволь седе аламо ды ванстовить санитарно-эпидемологиянь весе вешематне. Истя, кемекстазель решения поладомс вейке часос кафетнень ды ресторантнэнь важодемаст.

Мордовия Республикань Прявтонть пресс-службась