Артём Здунов – волонтёртнэнень: «Вейсэ улемась – те сехте прявтось, эряви седе товгак важодемс вейсэ!»

Эйзюрковонь 23-це чистэ МР-нь Прявтонь тевтнень топавтыцясь Артём Здунов вастневсь региононь волонтёронь штабонь представительтнень, #МыВместе Весероссиянь акциянь участниктнень марто. Ледстясынек, #МыВместе проектэсь ушодовсь иеде икеле, 2020 иень эйзюрковсто, ды вейсэндинзе мелень явиця од ломантнень, кить анокт лездамс сыре ды маломобильной ломантненень, конат коронавирусонь од инфекциянть шкасто аштить кудосо.
Кортамось лиссь мельстуиця, кемевтиця. Лиякс а кода, эдь волонтёртнэ – те ломантне, кить а ютыть ломанень зыянонть вакска ды куш кона шкане анокт самс лездамо.

Республикань руководителесь ёвтась сюкпря паронь теицятненень сынст мелень явиця ды пек эрявикс тевдееманть, лезксэнть кисэ, конань сынь явсть ломантненень пандемиянь аволь шожда шкастонть. «Тынь саиде эсенк лангс покш ответственность, ды пек ламо теиде те шкастонть!» - мерсь Артём Алексеевич.

Невтемакс, волонтёртнэ-медиктне пачтясть лекарстват, эрявикс товартнэнь, лездасть медицинань важодицятненень шумбрачинь ванстомань учреждениятнесэ, колл-центратнесэ ветясть пациенттнэнь аудиоконсультированиянть, важодсть медицинань лезксэнь куроксто явомань станциясонть, лездасть сэредицятнень таркасто-таркас пачтямосонть ды истя седе тов.

Мордовия Республикань «сиянь» волонтёртнэ стасть малав тёжа маскат. Сынь пачтязь штабтнень доброволецтнэнень, истя жо ськамост эриця сыре ломантненень. Кода ёвтнесь Мордовия Республикасо «сиянь» добровольчествань корпусонь прявтось Лидия Лащ, стамонь тевенть топавтсть натой цёраткак.

«Вейсэ улемась – те сехте прявтось, эряви седе товгак важодемс вейсэ, минь кирдсынек тынк ушодкстнэнь, лездатанок совавтомс сынст эрямос», - мерсь Мордовиянь Прявтонь тевтнень топавтыцясь ды ёвтась сеске зярыя ёнкст, ков эрявить вейсэнь вийтне ды од мельтне-арсематне. Те сыре ломантнень туртов спортонь ды ютко шкань ютавтомань площадкатнень теемась – пандемиядонть, кудосо аштемадонть мейле те категориянть туртов сынь кармить пек эрявикст. Эштё вейке ёнксось – эйкакштнень кизэнь оймсемаст ютавтомась. Артём Алексеевич тешкстызе, республикань Правительстванть икелев путови тев: эйкакшонь лагерьтнесэ теемс эрявикс инфраструктура, конась, ризксэс, ней ёмавтозь, мазый пертьпелькссэ аштиця кизэнь кементь базатне аштить чавосто, тов а саевить эйкакшт. «Минек улест шумбрачинь витемань сатышка лагерьть, тей савольть эйкакшт лия регионтнэстэяк, тень коряс ней карматанок важодеме, - мерсь Мордовиянь Прявтонь тевтнень топавтыцясь. – Нейгак, зярдо инфраструктурась эштё апак одкстомто, эряви вешнемс ды муемс вадря мельть-арсемат, кода кизна ютавтомс эйкакштнень ды од ломантнень ютко шкаст, кодат мельстуиця проектт топавтомс. Эряви арсемс ды вейсэ тень топавтомс!»

Волонтёртнэнь пельде ёвтазельть ламо кевкстемат, мельть-арсемат, республикань руководителенть кевкстизь, карми-арась тедеде «Бессмертный полк» ютамось.
«Минь сонензэ анокстатанок, ансяк весемесь ашти сень эйстэ, кода карми ветямо прянзо вирусось, – мерсь Артём Здунов. – Путтанок весе вийтнень, сон потазо, истя жо эрязасто ютавтови ливксэнь путомась. Секскак карматанок анокстамо!»

Мордовия Республикань Прявтонть пресс-службась