Космонавтикань чинть кувалма Мордовия Республикань Прявтонть поздоровонзо

Мордовиянь мельвановикс эрицят!

Евтан тенк поздоровт Космонавтикань чинть кувалма! Россиясь саи башка тарка космосонь ванномасонть-тонавтнемасонть, минек технологической потенциалось максы возможность саемс од цетавкст те енкссонть. Россиянь космонавтикань изнявкстнэ кармасть юрокс экономикань ламот отраслятнень виевгавтомань туртов.  Космосонь сферасо вейсэнь тевдеемась токши эрьва кодат енкст, космонавттнэнь тонавтомасто ды вейсэнь научной эксперименттнэнь ютавтомасто саезь неень шкань спутниктнень нолдамонть видьс. Икеле молиця инженертнэ ды специалисттнэ теить алкуксчикс космосонь од панжоматнеде ды лия планетатнень тонавтнемадо арсематнень.

Мордовиясо свал кирдевсь од ломантнень космосонтень мелень явомась: тень лангсо важодить школатнесэ, вузтнэсэ ды «Кванториумтнесэ». Минь кирдтяно каштанчи астрономиянь коряс школасо тонавтницятнень ютксо весероссиянь олимпиадасо минек эйкакштнень изнямост кувалма. Кеман, тынк прявт цетавкстнэ эште икелеть.

Кадык космонавттнэ-геройтне седе товгак максыть тенек вийть од изнямотнес ды эксперименттнэс!
Кенярксчи марто, ялгат!

Мордовия Республикань Прявтось А. Здунов