Мордовия Республикань Гражданской оборонань ды апак учонь зыянов тевтнень коряс государственной комитетэнь председателекс аравтозь Андрей Наумов

Артём Здунов тешкстась Указ Мордовия Республикань Гражданской оборонань ды апак учонь зыянов тевтнень коряс государственной комитетэнь председателекс Андрей Геннадьевич Наумовонь аравтомадонзо.

Андрей Геннадьевич чачсь Отяжбуень Аловелесэ. Прядызе СССР-нь МВД-нь Ивановань пожарно-технической училищанть, мейле – СССР-нь МВД-нь Высшей инженерной пожарно-технической школанть. Ютась тонавтнема Россиянь МЧС-нь Государственной противопожарной службань Академиясонть «Государственное и муниципальное управление» специальностенть коряс.
Важодеме ушодсь 1986 иестэнть Мордовиянь АССР-нь МВД-нь пожарной охранань отделэнь 1№ самостоятельной военизированной пожарной частень  караулонь прявтокс, 1989-1994 иетнестэ важодсь Мордовиянь АССР-нь МВД-нь пожарной охранань отделэнь толонь мадстемань руководителень лездыцякс, Мордовиянь АССР-нь МВД-нь толонь а нолдамонь авариянь-идемань службань толонь мадстемань дежурной службань толонь мадстемань руководителень старшей лездыцякс, мейле - Мордовиянь АССР-нь МВД-нь толонь а нолдамонь авариянь-идемань службань толонь мадстемань дежурной службань толонь мадстемань руководителень полавтыцякс.

1994-2002 иетнестэ ульнесь МР-нь МВД-нь толонь а нолдамонь государственной службань управлениянь толонь мадстемань службань прявтокс, 2002-2003 иетнестэ – МР-нь МЧС-нь толонь а нолдамонь государственной службань управлениянь толонь мадстемань службань прявтокс.

2003-2005 иетнестэ важодсь Мордовия Республикань Гражданской оборонань ды апак учонь зыянов тевтнень коряс министерствань толонь мадстемань службань ладямонь ды авариянь-идемань тевтнень ютавтомань отделэнь прявтокс, управлениянь прявтонь полавтыцякс - толонь мадстемань тевтнень управлениянь вийтнень анокстамонь ды тевс нолдамонь отделэнь прявтокс.

2005 иестэнть саезь Андрей Геннадьевичень важодемазо сюлмавозь Мордовия Республикава Россиянь МЧС-нь Главной управлениянть марто. 2010 иенть самс важодсь МР-ва Россиянь МЧС-нь ГУ-нь материально-технической обеспечениянь управлениянь прявтокс, мейле - МР-ва Россиянь МЧС-нь ГУ-нь прявтонь васенце полавтыцякс. 2011-2022 иетнестэ ульнесь Мордовия Республикава Россиянь МЧС-нь Главной Управлениянь прявтокс.

Мордовия Республикань Заслуженной идиця. Казезь  «За отвагу на пожаре» медальсэ, «За заслуги перед Отечеством» орденэнь II степенень медальсэ, «За самоотверженный труд» отличиянь тешксэ.