Мордовия Республикань Прявтонть В.Д.Волковонь Россиянь наукань чинть коряс поздоровонзо

Республикань наукань сферасо мельвановикс важодицят! Ёвтан Тенк поздоровт Россиянь наукань чинть коряс!

Россиянь ды раськеюьтконь уровнятнесэ республиканть имиджезэ ламосо тешкстави интеллектуальной потенциалонть, виев научно-образовательной комплекссэнть, минек ученойтнень изнявкссост. Лезэнь кандыця научной тевдеемась ашти виевгадомань ды созиданиянь тешксэкс. Минь тейтянок весементь, виевгадост минек наукань койтне, теевест од школат ды ёнкст.

Меельце иетнестэ топавтозь инновациянь зярыя проектт республикань научно-производственной комплекссэнть. Федеральной центранть ды Россиянь Президентэнть Владимир Владимирович Путинэнь лезксэст вельде минь топавтанок мероприятият «Наука» раськень проектэнть лувсо, виевгавтанок покш технологиятнень сферасо Технопарконть, топавтанок лия ёнов а молиця проектт кабелень, электронной, оптоволоконной ды светотехнической промышленностесэнть, агропромышленной комплекссэнть ды ламот лия ёнкстнэсэ.

Течи миненек эряви поладомс эсенек, васняяк покш технологиянь производстванть, конась нолды неень шкань экспортонь продукция. Од проекттнэнь топавтыть аволь ансяк научной организациятне ды вузтнэ, истя жо промышленностень, вишка ды средней бизнесэнь предприятиятне.

Эряви путомс покш вийть ученойтнень авторитетэст кепедемантень, ёроков од кадратнень самонтень, неень шкань материально-технической базасо наукань топавтомантень.

Седейшкава арсян тенк кеме шумбрачи, часия, шкинемань вешнемасонть уцяска, од изнявкст ды панжомат тиринь Мордовиянть, минек чачома масторонть Россиянть лезэс!

Мордовия Республикань Прявтось В.Д.Волков