Мордовиянь Прявтось Артём Здунов максызе вайгелензэ Россиянь Президентэнь кочкамотнесэ

Весе масторонть келес эйзюрковонь 15-це чистэ ушодовсть Россиянь Федерациянь Президентэнь кочкамотне. Сынь кармить молеме эйзюрковонь 17-це чинть прядовомс.

Мордовия Республикань Прявтось Артём Здунов сась кочкамонь участкантень минек содавикс земляконть, спортсменэнть ды тренерэнть Шамиль Тарпищев марто вейсэ, сон топавтызе эсь гражданской долгонть Мордовиясо.

Вайгелень максомадо мейле республикань Прявтось мерсь: «Участкасонть ежось вадря, важодемань, ялгаксчинь. Сехте прявтось: неть читнестэ минь кочкатано масторонь уцясканть, Россиянть туртов аволь шожда лувтнесэ – тынь нейтядо, кодамо ве ендонь кежесь, каявоматне. Секскак минь вейсэндявинек ды важодтяно сень коряс, мезе сермадозь Конституциясо – топавтано кочкамо лангс эсь праванть. Тень туртов явовить колмо чить – те лезды Россиянь эрьва эрицянтень муемс эсь туртов шка ды молемс кочкамонь участкав, теемс эсь кочкамонть».

Россиянь Теннисэнь федерациянь президентэсь, минек землякось Шамиль Тарпищев  мерсь: «Монь туртов свал кенярксчи – чачома енксов самось, течи кавксть – эште вайгелень максома. Нама, те чинть минь учинек ды арсинек самс тей».

Мордовия Республикань Прявтонь Пресс-службась

Фотось: «Известия Мордовии»