Республикань Кудосонть кортасть Мордовиясо чадыведенть коряс

Чадыковонь 6-це чистэ Правительствань члентнэнь ды муниципальной районтнэнь прявттнэнь марто эрьва таргонь оперативной промкссонть Мордовиянь Прявтось Артём Здунов кунсолызе республикасонть чадыведенть коряс тевтнеде пачтямонть. МР-нь Гражданской оборонань ды чрезвычайной тевтнень коряс Государственной комитетэнь председателесь Андрей Наумов тевтнень евтынзе кода свалшкань. Сура ды Инсар лейтнень лангсо ведесь валгсь. Инсаронть ды Раторонть лангсо ведесь туи алце петнес. Истят жо тевтне редявить Мокша леенть лангсо, ансяк зярс кадови тандавкс маласо таркатнес ведень совамонть коряс.

«Течинь чинтень ведесь совась 11 кудотнес ды 494 сад-пиретнес. Чинть-венть перть ведесь тусь 40 седе ламо кудотнестэ. Покш анокчинь лувонть эри ванстомс», – тешкстызе Андрей Наумов.

Теде башка, республикань зярыя енкстнэсэ покш китнень эйстэ сезевезь кадовить эрямонь пункттнэ. Муниципальной образованиятнень прявттнэнень ды МР-нь Минсельхозонтень максозь кармавтома, конась токши противопожарной сэтьмечинь топавтоманть ды велень хозяйствань стака техникань мобилизациянть, гидротехнической сооружениятнень ванноманть.

Артём Здунов тешкстызе: «Мелень явоманть а киртямс, ванномась ютавтовозо свалшкане».

Региононь Прявтось истя жо явовтынзе ответственной лицятнень ванновтост республикань зярыя районтнэсэ нурька шкань улемань пункттнэнь анокчинть, тосо эрявикс весе таштавкстнэнь тееманть лангс.

Мордовия Республикань Прявтонь Пресс-службась