Саранскойсэ ютавтовсь Мордовия Республикань Информатизациянь ды связень министерствань коллегиясь

Саранскойсэ эйзюрковонь 30-це чистэ ютавтовсь МР-нь Информатизациянь ды связень министерствань коллегиясь. Мордовия Республикань Прявтонь тевтнень топавтыцянть Артём Здуновонь кармавтоманзо коряс IT-отраслянь представительтнень марто вастовоманть ютавтызе МР-нь Правительствань Председателень тевтнень топавтыцясь Владимир Сидоров.

Вастовомасонть тешкстазь маласо иетнес региононь цифровой трансформациянь прявт тевтне. Важодемань ёнкстнэнь ютксо: кадратнень асатомань кевкстеманть витемась, эрицятнень цифровой грамотностест покшолгавтомась ды явовиця цифровой услугатнень вадрячист кастомась. Коллегиясонть тешкстазь стакачитнестэ вейкесь – васоло велетнень туртов телекоммуникациятнень доступностесь. Истя, эрямонь 47 пунктнэсэ овсе арась мобильной связь ды Интернет. Информатизациянь ды связень министерствантень сотовой оператортнэнь ды провайдертнэнь марто вейсэ кармавтозь анокстамс программанть неть таркатнесэ цифровой авейкетьксчинь изнямонть коряс. Владимир Сидоров явсь мель сень лангс, федеральной ды межмуципальной ламот китнень лангсо арась связь.

Кортасть Саранскойсэ Региононь управлениянь куншкакуронть важодемадонзо. Эряви седе куроксто максомс каршо валт региононь эрицятнень пельде кевкстематнень лангс. Управлениянь кавто од куншкакурот анокстазь Рузаевкасо ды Зубова-Полянань муниципальной районсонть. Те лезды седе куроксто ванномс властень органтнэнень Интернетэнть вельде кучозь пшкадематнень.

МР-нь Информатизациянь ды связень министрась Игорь Вольфсон тешкстызе, пандемиянть шкасто покш вешема теезель удаленной лувсо важодеманть лангс. Целанек региононь системась тевензэ топавтызе вадрясто, апак редя вейкеяк покш авария. Текень пингстэ, «удаленкас» куроксто ютамонть туртов компаниятненень, истя жо государственнойтненень, эрявсь ютамс электронной документооборотонь системантень. Персоналонтень эряви седе сеедьстэ ютамс тонавтнема. Тедеде онлайн-сервисэс ютавтовить эштё 25 государственной услугат.

Мордовия Республикань Прявтонть пресс-службась