Артём Здунов етафтсь совещания Феодор Ушаковонь канонизациянц 20 кизонь топодеманц праздновандаманцты анокламань кизефкснень коряс

Мордовиянь Оцюнять аф лама пингс тевонзон тиендисна Артём Здунов 19 апрельста етафтсь рабочай васедема Феодор Ушаковонь канонизациянц 20 кизонь топодеманц праздновандаманцты анокламань кизефкснень коряс. Васедемаса примасть участия властень органонь и духовенствань представительхне.

МР-нь Культурань, национальнай политикань и архивнай тевонь министерствась Саранскяй и Мордовскяй митрополиянь епархиятнень мархта марстонь работань вятезь аноклась мероприятиянь план, конат водендафт празднованияти. Основной торжестватне етафтовихть 4-5 августста. Научнай, образовательнай, культурно-просветительскяй мероприятиятне кармайхть кизоньберьф. Тяфта, тяниень пингть мольфтеви передвижной выставкать анокламац. Майста етафтови «Аллея адмирала» лем ала экологическяй акциясь. Волонтерскяй объединениятне урядасазь Санаксарскяй Рождество-Богородичнай монастырть территориянц – Мордовиянь Оцюнять аф лама пингс тевонзон тиендисна кирдезе иницативать ширенц и азозе, што анок лична примамс участия тя акциять эса. МР-нь Экономикань, торговлянь и предпринимательствань министерствати мярькф анокламс туристическяй маршрут и пуроптомс выездной экскурсият военно-морской училищань кадеттненди.

СПРАВКАСЬ: Федор Федорович Ушаков – рузонь флотоводец, Черноморскяй флотть командующаец (1790-1798); Средиземнай моряса русско-турецкяй эскадрать командующаец (1798-1800), адмирал. Тюрематнень пингста ашезь юмафта-арафта фкявок корабль, сонь фкявок подчиненнаец ашезь пов пленц. Сяськсь 43 морской сраженияса и вестевок ашель сяськф. Эряфонь мекольдень кизонзон сон етафтозень Темниковскяй уездонь Алексеевка велеса, Санаксарскяй Рождество-Богородичнай монастырть маласа. Тоса жа сон калмаф. 2001 кизонь 4 августста етафтфтольхть торжестват, конат лемтьфтольхть святой праведнай воинть Феодор Ушаковонь канонизациянцты.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац