Артём Здунов и Владимир Чернигов корхтасть Саранскяйса школьникнень андомань кизефкснень коряс II Всероссийскяй родительскяй форумть ётафтоманц колга

Ульсь Мордовиянь Оцюнять Отраслевой питаниянь институтть президентонц Владимир Черниговонь мархта рабочай васедемац. Ванфтольхть решениятне, конат примафт 27 майста образованиять коряс РФ-нь Государственнай Советть комиссиянц видеса школьникнень андомань кизефкснень коряс рабочай группать, конанди руководителькс ащи  Артём Здунов, заседаниянц пингста.

Лятфтасаськ, што рабочай группать заседанияса башка мяль шарфтфоль образовательнай организациятнень эса цебярь качествань ярхцамбяльса андомати и капитальнай ремонтонь тиемати, тяконь лувксса  школьнай пищеблокнень одкстоптомста инфраструктурать грамотнайста арьсеманцты.

Тядде Мордовиянь 12 школатнень ёткста, конат участвондайхть капремонтонь программать эса, пищеблокне одкстоптовихть 8-тне. Странань сембе субъекттнень эса пищеблокне одкстоптовихть школьникнень-программань участникнень 60 процентсост – тя пцтай 1,3 школа. Васедемать пингста стане жа корхтафоль ёмла классонь тонафнихнень питнефтома пси ярхцамбяльса андомаснон коряс президентскяй проектть эряфс ётафтоманц колга.

Республикань Оцюнясь и Владимир Чернигов корхтасть Мордовияса школьникнень андомань кизефкснень коряс II Всероссийскяй родительскяй форумть ётафтоманц колга. Сон кармай 18 и 19 августста и арай «Мир возможностей» проектти пяльксокс.

Васенце форумсь, кона ётафтофвсь 2021 кизоня, ульсь пяк результативнайкс: эсонза очнайста примасть участия странань 20 регионць, а стане жа регистрировандафоль пцтай 5 тёжятть онлайн-подключения. Школьникнень андомаснон коряс кизефксне ванфтольхть пленарнай заседаниять пингста, экспертнай сессиятнень и дискуссионнай площадкатнень мяльса кирдезь. Кой-кона инициативатнень ширеснон, конат азфтольхть форумса,  кирдезь ламотне.
Кепотьксонди, «Здоровое питание школьника» всероссийскяй акцияти поладсь пцтай 7 тёжятть школа 72 субъектста. Мордовиясь, Тывась и Тамбовскяй областсь арасть лидеркс активностьс коре 10 инь цебярь региоттнень ёткса – тяса школатнень-участникнень лувксса мала 100 процентти.

Мордовиянь Оцюнясь отмечазе, што республикаса фалу мольфтеви школаса андомать мельге ванома, тяконь лувксса медиа пространстваса и соцсетьтнень эса. Апрельста Мордовиянь Регионть мархта управлениянь центрась ётафтсь социалогическяй исследования 2 тёжяньда лама ломанть ёткса сянкса, штоба содамс мялезост-аф школатнень и идень саттнень эса шабатнень андомасна.

Школьникнень тядяснон-аляснон ламошкасна – тя 71 процентсь, лувондсазь ярхцамбяльть шумбракс, 66 процентсь лувондсазь аф кальдявкс школьнай столовайхнень санитарнай состоянияснон, а 63 процентсь отмечазь, што синь шабаснон мялезост кода андсазь школаса. Кизефневихне стане жа азсть мяльхть, конат лездыхть цебярьгофтомс школьникнень андомаснон.

Тяда башка, Огарёвонь лемса МГУ-нь «Диетологиянь и нутрициологиянь» кафедарань специалисттне марса Россиянь педиатронь союзть мархта нолдасазь тевс иттнень пищевой статусснон исследовандаманц коряс проектть. Сон лезды цебярьгофтомс аноклави ярхцамбяльхнень рецептснон.

Васедемать пингста Артём Здунов и Владимир Чернигов корхтасть стане жа шумбрашинь кемоксни лагерьхнень видеса всероссийскяй акциянь лидерхненди специализированнай сменань ётафтомать колга.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац