Артём Здунов – космическяй сменань участникненди: «Тинь содамошинь каннихтяда!»

Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов 17 августста васетькшнесь «Кизонь космическяй смена» дополнительнай образовательнай программань, кона август ковста работай «Мира» тонафнемань центрать видеса, участникнень мархта. Марса региононь руководительть мархта од учёнайхнень практическяй занятияснон ванозень «Союз ТМ-21» космическяй кораблень и «Мир» орбитальнай научно-исследовательскяй комплексонь  командирсь, лётчиксь-космонавтсь Владимир Дежуров.

Сменась пуроптсь Мордовиянь 18 школьник, конат шарфнихть мяль космическяй сферати. Сонь арьсиец-смекаец Артём Здунов, а эряфс ётафтыец «Рузаевка-390» ёмла космическяй аппаратть арьсеманц и  коряс Масторть орбитас нолдаманц коряс од ломанень научно-образовательнай проектть руководителец Дмитрий Пашков.

Лагерьса улемстост стирнятне-цёранятне эсь вийсост аноклазь сембе эрявикс установкатнень спутникть эзда сигналонь примаманкса. Оборудованиясь лезнесь теест практическяй занятиятнень пингста латцемс соткс низкоорбитальнай спутникнень мархта, конат работайхть 650 вайгяльбень сереса, а стане жа аппараттнень мархта, конат ащихть 36 тёжянь вайгяльбень сереса. Кочкаф сембе даннайхненди тиеви обработка сменать аделавомс.

Организаторхне китькстазь, што сменась лиссь эсь лацонне – щабатне ашесть ёта кочкама, сменас сявоманксост эрявсь аньцек мяльсна и космическяй темать мялень шарфнемасна. Мордовиянь Оцюнясь корхнесь школьникнень мархта, кизефнезень получаф маштомошитнень колга, примась участия радиолюбительскяй спутникть-ретрансляторть вельде радиосвязень сеанса.

Тяка пингть стирнятнень-цёранятнень ульсь аф кржа кизефкстост и эняльдемадост. Тяфта, синь сотфтольхть общественнай транспортса слежениянь датчикнень испытанияснон ётафтоманц мархта. Разработкать лангс мяль шарфтсь Инновациятнень ширеснон кирдемань Фондсь. Мордовиянь Оцюнясь кирдезе инициативать ширенц.

Земляконьконь, летчикть-космонавтть Владимир Дежуровонь шабатне кизефнезь, кодама качестват эрявихть сай пингонь космонавтти. «Главнайсь – шумбрашись и физическяй анокшись. Пуропнеда вийхть, тинь лама мяльдонт-арьсемадонт, тинь виде ки лангсотада!» - мярьгсь сон. Владимир Дежуров стане жа азсь мяль сявомс шабатнень, кинь мялец, Звёзднай ошкяв, коса теест улель кода няемс, кода мольфтеви космонавттнень анокламасна, кодама условияса синь эряйхть и ётнихть тонафнема. Тя мяльсь тусь аф аньцек школьникнень мяльс – сонь ширенц кирдезе и Артём Здунов.

Шабатне кизефнесть стане жа республикаса радиосвязень направлениять коряс сяда товолдонь тонафнемать колга.

Васедемати итогонь тиемста Мордовиянь Оцюнясь азозе: «Тя сменась кармай ётафневома фалу, карматама ётафнемонза сонь аф аньцек Мордовияса – эрявихть тиендемс выездной сменатка. Сембода главнайсь, што ули мяль, што шабатнень палыхть сельмосна. Минь, оцюфне, тяни ни макссетяма теест сяда лама кизефкста сянь коряс, мзяра макссихть синь. Сяс мес шабатне – содамошинь каннихть».

Артём Здуновонди и Владимир Дежуровонди сменань участникне казсть снимкат космическяй аппараттнень эзда, конат получафтольхть связень сеансть пингста.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац