Мордовиянь Оцюнясь Владимир Волков: «Минь карматама кирнемонза республикань райоттнень эса инвестиционнай проекттнень эряфс етафтомаснон ширенц»

Мордовиянь Оцюнясь Владимир Волков 27 октябрьста етафтсь рабочай васедема «Норов» агрохолдингть вятиенц Александр Поздняковонь мархта. Корхтамась мольфтевсь компаниянь группать тяддень работанц итогонзон колга, а стане жа Кочкуровскяй районца велень хозяйствань производствать виияфнеманц коряс сяда товолдонь планцнон квалма.

Кода азозе Александр Поздняков, 9 ковонь итокнень коряс группань компаниять работань пцтай сембе ширензон коряс сатф касома: кассь лофцть, сивольть, колбаснай изделиятнень производствасна, молочнай стадать продуктивностец.

«Мзяра ули потяф фкя траксста тиньцонт кизоньберьф – 10,5 тежянь килограмма? Тя цебярь результат», - мярьгсь Владимир Волков.

Эрь кизоня агрохолдингсь касфнесы индейкать производстванц – сентябрьста республикань Оцюнясь ульсь предприятияса и ванозе од производственнай корпуснень строямаснон, конат улихть сувафтфт тевс 2021 кизоть васенце кварталстонза и максыхть агрохолдингти касфтомс индейкать производстванц 3 тежятть тоннас.

«Тяниень пингть мзяра нолятада индейкада?» - кизефтезе Владимир Волков.

«Тяни 2,5 тежянь тонна, но мишендьсаськ сонь пяк лац: и Мордовияса, и лия региоттнень эсовок», - мярьгсь Александр Поздняков.

Производствать келепнемац максси возможность панчсемс од рабочай вастт – 9 ковста панчф 35 рабочай васта.

«Од производственнай площадкатне – тя дополнительнай рабочай вастт велеса. Тейнек тя пяк важна, сяс минь карматама кирнемонза республикань райоттнень эса инвестиционнай проекттнень эряфс етафтомаснон ширенц», - мярьгсь Владимир Волков.

Агрохолдингсь кирнесы районца и социальнай сферать ширенц. Тяфта, тядде аф емла средстват – 14 миллионда лама цалковай – «Норовсь» нолдась «Вечная память защитникам Отечества» мемориальнай комплексть строяманкса, а стане жа Николай Чудотворецонь храмонц и Семилей велеса святой источникть петеманкса.

Рабочай васедемать пингста республикань Оцюнясь стане жа кирдезе агрохолдингть работаса од направлениять – туризмать виияфнеманц ширенц. Кода пачфтезе Александр Поздняков, тяниень пингть аноклави Кочкуровскяй районца Карнайскяй водохранилищать территориянц виияфнеманц коряс бизнес-планць. Арьсекшневи панжемс тоса оцюфненди и шабатненди ваймосемань вастт, конатнень лангс шарфтольхть мяль лия региононь туристтне.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац