Мордовияса ётафтовсь торжественно-траурнай церемония Великай Отечественнай войнать ушедоманц лятфнеманкса

22 июнць – странаньконь историяса сембода ризфу шись – 81 кизода инголе ушедсь Великай Отечественнай войнась, кона сявсь кемотть миллион ломанень эряф. Мяляфтомань и ризнамань шиня койс коре Саранскяйса Победань площадьса путфтольхть панчфт воиттнень – Мордовияса шачф-касф  ломаттнень, конат шавость 1941-1945 кизонь Великай Отечественнай войнаса, памятникснонды. Церемонияса примась участия Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов.

Воиттнень-землякнень, конат максозь эряфснон Отечествать воляшинц и мирть инкса, лятфнеманксост, республикань руководительсь путсь мемориалти каштаз.

Панчфт стане жа путфтольхть Мордовия Республикань Правительствать и Государственнай Собраниять, МР-ть эзга Главнай Федеральнай инспекторть Аппаратонц, Саранск ошень округонь Администрациять эзда.

Шавф воиттнень лятфтама стане жа сашендсть ветераттне, Великай Отечественнай войнань участникнень удавасна и шабасна, Афганистанца боевой действиянь и Севернай Кавказса антитеррористическяй операциянь участникне, военнослужащайхне и Мордовиянь правоохранительнай органонь руководительхне.

Воиттне и тылонь труженикне, конат максозь эряфснон Родинать кинге эзда аф ащеманц инкса, лятфтафтольхть минута кашт аф молезь ащезь. Колмоксть кайгсть ружьянь залпне.
Лама веронь шудефти тя войнать колга мялямсь, кода аф сетьмоси сярятьф, сембе пингс эряви ванфтомс седисонк, миллиотт ся солдатть идьснон и унокснон седиса, конат максозь эряфснон тячиень мирть, Великай Пообедать инкса!

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац