Артём Здунов лична поздравляндазе Победань шить мархта Фёдор Яковлевич Головинонь

Мордовиянь Оцюняти пара койкс арась Победань шиня сашендомс Великай Отечественнай войнань ветераттнень шири. Тячи, 9 майста, сон лична поздравондазе великай праздникть мархта Фёдор Яковлевич Головинонь, кона эряй Рузаевкаса.

Фёдор Яковлевич шачсь 1926 кизоня Кадошкинскяй райононь Майдан велеса. 18 кизоса цёракс 1943 кизоня сявфоль фронту. Васьфтезе Победать Чехословакияса. Казьф Отечественнай войнань II степенень орденца, «За боевые заслуги» медальса и юбилейнай медальхнень мархта.

«Максоза Шкабавазсь сембонди шумбраши и мир сембе мирса!» - приветсвовандазе региононь руководительть Фёдор Яковлевич.

«Сюконян карксэземга тинь поколениянтенди и Тейть тя войнаса справедливостть инкса Сяськоманкса, сюкпря ломаттненди казьф миронкса. Ужяленди, тяни тага сашендови тюремс инксонза», - мярьгсь Артём Здунов, максомок ветеранти лятфнембяленди казнет.
Чайда симомста ветеранць азондозе инжихненди, што омбоце Украинскяй фронтть составса колма кизот воявась Молдавияса, Румынияса, Венгрияса, Чехословакияса и Австрияса. Участвондась Будапештть и Прагать воляс нолдамасост.

Сяськомать Фёдор Яковлевич васьфтезе Чехословакияса, коса поладозе службанц связистокс, обеспечендакшнезе сотксть Москуть мархта. Уволендась запас 1950 кизоня и мрдась шачема велезонза, коса работакшнесь киномеханикокс. Пингонь ётазь устроендась кочегаркс Рузаевкань локомотивнай депов, тоса арась машинистокс и 31 киза трудендась машина китнень лангса.

Мордовиянь Оцюнясь отмечазе, што советскяй солдатть подвигоц пефтома питни и должен улемс ванфтф аф фкя век. Юмафтф эрь эряфсь – ся Великай Победать пялькскац. Артисттне казсть Фёдор Яковлевиченди и сембе тястонь эряйхненди музыкальнай казне – военнай мора мархта концертнай программа. Ветерантть мархта васедемаса стане жа примась участия Рузаевскяй райононь оцюнясь Александр Юткин.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац