Артём Здунов: «Мордовиясь лядонды светотехническяй промышленностень вяти центракс»

Артём Здунов: «Мордовиясь лядонды  светотехническяй промышленностень вяти центракс»

10 апрельста ётась мероприятия, конац лемтьфоль светотехникань Шити. Мордовиясь – странаса тяка регионц, коса тя илась примаф официальна. Тя кизоть сонь юбилеец - 25 кизоц.

Отраслять представителензон поздравляндазень Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов. «Мордовиясь лядонды светотехническяй промышленностень вяти центракс и валдти столицакс. Седи ваксста сюконян ламоц светотехникань ветеранонь поколениятненди, покодемань династиятненди, инженерхненди, покодихненди, наукань деятельхненди, сембе специалистненди, кие няфни тяфтама цебярь результатт. Арьсян сембонди кеме шумбраши,  благополучия, сатфкст покодемаса и сембе инь цебярть», - мярьгсь регионтть лидероц.

Артём Здунов китькстазе, што  Мордовияса тиф научна-производственнай комплекс. Сонь арсеналсонза – эсь лацонь изделият, конатнень аш аналогсна аф Россияса, аф омба масторса. Республикась вяти странаса инновационнай продукциянь долять коряс промышленнай производствань марстонь объемса и оцю пялькссь – именна светотехническяй продукциясь. Ётай кизоть электрическяй оборудованиянь производствань объёпне кассть  22% -тс тя  61 млрд цалковай.
Тя кизось арась юбилейнайкс  кафта республикань флагматтненди - 75-кизоть васьфтьсазь «Лисмась и «Ардатовскяй светотехническяй заводсь».

Марс «световой приборонь Заводтть» мархта  нолдаф эряфс импортозамещающяй светотехническяй продукциять массовай производствань организациять коряс проект. Няевикс путфкс отраслять касомазонза-вииямазонза сувафнихть и емла предприятиятне, конатнень ёткста можна лятфтамс  «Рефлакс-С»-ть. Тя  оцю давлениянь газоразряднай лампань тяка россиянь  производительсь. Ётай кизоста предприятиясь касфтозе производствань объемть 67%-тс, количество инновационнай продукциянь лувкссь кассь нилень кърда.

«Кенярьфти, што минь ули сокровищницанеке - А.Н. Лодыгинонь лемса валдонь источниконь научна-исследовательскяй институтсь. Мордовиясь шарфни мяль наукать лангс, а мзярда ули тяфтама ладяф  платформа, тейнек ули кода касфнемс  инновационнай продукциять, и касфнемс-виияфнемс особо-экономическяй зонать», - мярьгсь Артём Здунов.

Профессиональнай илать мархта Мордовиянь светотехникнень тяфта жа  поздравляндазь РМ-нь Госсобраниянь Председательсь Владимир Чибиркин и РМ-нь Правительствань Председательть полафтыец Батыр Эмеев. Инь цебярь отраслянь покодихненди ульсть казьфт государственнай наградат.