Артём Здунов – Народъётконь авань шити лемптьф мероприятияса: «Авать предназначенияц – кельгомс и улемс кельговикс»

Артём Здунов –  Народъётконь авань шити лемптьф мероприятияса: «Авать предназначенияц – кельгомс и улемс кельговикс»

Пеедемат, мазы ши, и очарования – тя сембось ульсь 6 мартста Республикань культурань дворецса. Тяса ётась мероприятия, конац лемтьф тундань самай главнай илати – 8 мартти. Аватнень поздравляндазень Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов.

«Илась лиссь пяк седи ваксстонь, - пшкядсь республикань руководительсь Республикань аватненди. – И кода мярьгсь минь  Президентоньке, сон афкуксонь, пророссийскяй. Сон кунара ни архтовсь минь триколорсонок».

Артём Здунов китькстазе, што авась эрь ломантть эряфса инь эрявикс  этапнень эса  основа – шачемань, эряфонь кинь вешемань, од семиянь тиемань: «Авафтома мезевок аф лиси, сяс мес авать  предназначенияц – кельгомс и улемс кельговикс».

Ульсь китькстаф, што авафтома обществаса  аф ётни  покодемань тевса фкявок направления. «Мон аф весть корхтань, што боевой ава ялгафтома покодемс аш кода  – тинь няйсасть сянь, мезть аф няйсаськ минь.  Минь, алятне, технологичнайхтяма – кельгсаськ предприятиянь,заводонь,кинь строямать, тиендемс семботь эсь пингстонза. Но кда тянди аф путомс вайме, эсонза аф кармай эряф. А тя  атмосферать сафтови тиемс аньцек теентть, кельгома ават».

Мордовиянь Оцюнясь китькстазень сят аватнень, конат эсь подвикснон мархта  тиендсь Великой Отечественной войнань кизотнень героень поступкат  – путнесть покодемань рекордт, касфнесть и путнесть пильге лангс шабат ся стака времать. Особой уважения и почёт сон путсь  Мордовиянь аватненди, боецонь касфтоманкса, конат тяни  ванфтыхть странать сетьме эряфонць эса: «Вага кие путозе сембе кельгоманц, сембе виензон идензонды. Оцю кельгома и поклон сятненди, кия тяни пичефти юмафтомань сярятьф эса. Тят Россияти стака кизотнень тейнек эряви кирдемс марс».

Артём Здунов арьсесь Мордовиянь аватненди тундань пеедемат и весялаши! Народъётконь илать карша  ульсть максфт казнет эрь кодама республикань аванди. Синь ётксост – воспитатель, предприятиянь технолог, озеленитель, Почта Россиинь покоди, балетонь артистка, кондитер, журналист, троллейбусонь вяти, инженер, доброволец, врач,  правоохранительнай органонь покоди и волонтер. Марстопнесыне синь фкя – сембе синь, мазы, лямбе вайме ават!

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац