Артём Здунов - поводимовскяй школать колга: "Инь цебярь патриотизмань воспитаниясь - ёмла родинать историянц лямбоста ванфтоманц вельде"

Николай Суродеевонь социалистическяй трудонь Геройть лемса Поводимовскяй средняй школась ётай кизоть арась капремонтть коряс федеральнай программань участникокс, ладяфокс странань Президентть мяленц коряс. Ётафтф работатне тисть полафткст образовательнай учрежденияти! 70 млн цалковайда лама, конат максфт петеманди, лездсть марнек одсктоптозь сембе школьнай помещениятнень, ётафтозь 1970 кизонь зданияти пищеблоконь постройкатнень - сядынголе сон ащесь шабрань строенияса, рамам оборудования и мебель, одкстоптомс видеонаблюдениянь системать, тиемс тяниень пингонь цебярь, и, инь эрявикссь, безопаснай условият тонафнема процессти и внеучебнай деятельностти.

Рабочай поездкать пингста Дубёнскяй району школав сась Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов. Региононь руководительсь башка ванф макссь коллективть покодеманцты велень шачихнень колга лятфтамать ванфтоманцты, касы поколениять ёмла родинати кельгомати. Тяса тисть Мокшэрзянь культурань и населённай пунктонь историянь музей. Школаса кельгозь ванфтсазь сембе выпускнень, землякнень, конат лац няфтезь пряснон военнай конфликттнень пингста, специальнай военнай операцияса мялямть. 2020 кизоня образовательнай учреждениясь  тяшкстазе панжемстонза 150 кизонь топодемать.

"Улень ламоц школаса - тяфтама косовок ашень няе", - кирдезе коллективть республикань руководительсь.
Школаса кемокстафт шра лангонь тенниснай шрат, и аф аньцек кемокстафт, эрьса вятевсь мялень салай налхкома. Школань директорсь Сергей Биушкин азозе: тонафнихнень салафт мяльсна - ётафневи школьнай турнир. А мзярошка кизода инголе школань командась занязе колмоце вастть сембе россиянь пялькстомаса. Стане жа - ётка пингста шабатне заняфт мялень салай спортивнай процесса.

Школьнай столовайса мольсь обед - танцти шиненясь корхтась сянь колга, что шабатнень андсазь пяк танцтиста. Школань спортивнай залсь одкстоптф - и помещениясь, и эрявикс паршихне. Тиф сембось, штоба касфтомс кельгомать спортти и шумбрашити. ОБЖ-нь кабинетсь шаволь - перемена. Артём Здуновонди азозь, што классу рамаф сембось, шабатнень тонафтсазь васенце лезксонь максомати, ётафневихть безопаснайшить коряс техникат аф штатнай ситуациятнень пингста. Школаса улихть кадетскяй и МЧС-нь класст.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац