«KazanForum: Артём Здунов выступандась «Взаимосвязь пространственных данных, строительства и технологий в развитии территорий» сессияса

Ошень и населеннай пунктонь кеме касомась-вииямась ащи теснай балансса государственнай, общественнай и частнай интересеснонь мархта,  инфраструктурать касоманц и экосистематнень ванфтомаснон мархта, населенияти цебярь  эрямань качествань уровенть максоманц и ошень средать качестванц мархта. Нят цельхнень сатомасна возможнайхть аньцек  комплекснай решения вельде, кода кржавремань, станя и ламос моли перспективаса. Тя темать колга корхтамась мольсь  «Россия – Исламский мир: KazanForum» XV Народъётконь  экономическяй форумть пингста. «Взаимосвязь пространственных данных, строительства и технологий в развитии территорий» сессияса спикеркс арась Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов.

«Минь территориянь комплекснай вииямань-касомань адептама – тя минь странанеконь  марстонь политикац. Ламоц направлениятнень коряс Мордовиясь лувондсы эсь прянц  пилотнай регионкс, - азондозе Артём Здунов. - Тейнек важна, што республикаса сявондевихть точнай, афпротиворечивай даннайхть – синь эрявихть россиянь и омба масторонь инвесторхненди. И, конешна, национальнай  пространственнай даннаень системась тяниень пингть пяшксе объемса ноляви эряфс Мордовияса».

Республикань руководительсь азондсь регионтть цебярь опытонц колга. Республикась пцтай марнек тусь кагодонь документооборотть эзда  - тяниень пингонь режимть эса даннайхнень няйсазь  финансовай оргаттне, инвесторхне и вандыень застройщикне. Тя лезды аф аньцек лац строямс, но и примсемс строительнай объектт, няфнемс синь инвестиционнай парашиснон.

Мордовияса аноклаф мзярошка площадка территориянь касомс-вииямс комплекна. Тянь лемс  российскяй и народётъконь стандарттнень коряс тиф сембе  нормативна-правовой базась. Тяда башка, ули реальнай питнень  преимущества регионса  строительствать эса.

Тяни покодемаса ащихть КТР-нь кафта проект, конат лисемста максыхть мзярошка тежянь эряма вастонь которые на выходе дадут несколько десятков квадратнай метрат. Ульсь китькстаф, што эрь строительствать пингста  республикаса максеви ванф социальнай инфраструктурати: больницятненди, поликлиникатненди и школатненди, и, конешно же, спортонь объекттненди. Артём Здунов китькстазе, што  республикаса инь цебярьхнень эзда фкясь  спортивнай инфраструктурась: инголи моли меркатнень коряс  BMX-спортонь центрась, лыжна-биатлоннай центрась, цебярь хоккеень и фигурнай катаниянь базась.

Тяфта жа  перспективаса – комплекснай застройкась  Мордовиянь столицать котоце микрорайонса. Территориясь мала футбольнай стадионтти. Проектсь арьсеви ётафтомс эряфс  Дом.РФ компаниять мархта. Республикать тяниень пингть ули нужац  аренднай эряма вастса: ули няевикс касома промышленнай производстваса, нолявихть эрявс оцю инвестпроектт. Тя сембось вещи лама эряма васта од специалисттненди.

Артём Здунов пшкядсь потенциальнай омба масторонь инвесторхненди и застройщикнеди: «Тердттядязь
марс покодема, строяма минь республикасонк. Минь макстама инь  надежнай инвесторонь прават, инь цебярь нормативнай базать и модань участкатнень».

Доклад мархта тяфта жа выступандасть исламскяй миронь странань представительхне, синь корхтасть архитектурань и строительствань сфераса опытснон колга, ошень касомань-вииямань и инфраструктурть, ошень средать качестванц касфтоманц колга.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац