Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов максозе вайгяленц Россиянь Президентонь кочкамаса

15 мартста сембе странать  эса ушедсь Российскяй Федерациянь  Президентонь кочкамась. Сон кармай молема 17 мартт пенцты.

Мордовия Республикань Оцюнясь Артём Здунов сась избирательнай участкав содаф земляконьконь, спортсментть и тренерть Шамиль Тарпищевонь мархта, конац сась эсь историческяй родиназонза-Мордовияв и тяса максозе эсь гражданскяй шумонц.

Вайгялень максомда меле Республикань Оцюнясь мярьгсь: «Обстановкась участкаса лямбе, покодемань, ялганькельги – мялезе тяфтама жа. Инь эрявикссь, што минь тят шитнень кочксесаськ странать судьбанц, тяфтама стака Россияти условияса – тинь няйсасьть, кодама перьфпяльге лангонь агрессия, врьгятемат. Сянкса минь кочкавоме марс и тиендьсаськ сянь, мезе тяштьф минь Конституциязнок – ётафтсаськ тевс эсь кочкамань праванеконь. Тя тевти макссеви колма шит – сянкса эрь Россиянь гражданинтти ули кода мумс пинге, самс избирательнай участкав и максомс эсь вайгяленц».

Россииянь теннисонь Федерациянь президентсь, минь земляконьке Шамиль Тарпищев  мярьгсь: «Теень тя фалу ила – ёмла шачема масторозон самась, а тячи кафтонькрда – нинге вайгялень максомась. Тя шить эса минь учеме и арьсеме самс се».

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац