Мордовияса сяда тов мольфтеви нацпроекттнень эряфс ётафтомасна

Мордовиянь Правительствась сяда тов мольфтьсы национальнай проекттнень эряфс ётафтомаснон коряс работать, конанди ки макссь странань Президентсь Владимир Путин. Республикань Оцюнять ширеса совещанияса корхтафоль основной федеральнай и республиканскяй программатнень эряфс ётафтомаснон колга. Мольфтеви работать квалма азондсть вице-премьерсь Игорь Чадов, МР-нь строительствань и архитектурань министрсь Алексей Гришакин, МР-нь транспортть и дорожнай хозяйствать коряс Госкомитетть председателец Валерий Кандрин, МР-нь велень хозяйствань и продовольствиянь министрсь Александр Кечайкин, МР-нь вирень, охотничьяй хозяйствань и природопользованиянь министрсь Алексей Ларькин.

Мордовиянь Оцюнясь путсь задача кирдемс кеме контроль ала строямань графикнень пяшкотькшнемаснон. Васендакиге корхтамась мольфтевсь социальнай инфраструктурань объекттнень колга. Тяфта, ванфтольхть кизефксне, конат сотфт Саранскяйса Кирова ульцяса 250 вастонди идень садть и Тавлинскяй набережнайса 1450 вастонди школать тевс сувафтомаснон мархта.

Идень садсь ули сувафтф тевс тонафнемань од кизоти, тяниень пингть объектть эса мольфтевихть мекольце работатне. Ошть тя пялькссонза тяни строявихть эрямань кутт – частнай секторть вастса эвондакшнихть тяниень пингонь лама этажень кутт, а идень садсь тяса аньцек фкя – Пушкинскяй паркть маласа. Дошкольнай од учреждениять строяманц шумордаманц тя райононь эряйхне пяк учендсазь.

Башка мяль шарфтфоль «Безопасные и качественные автомобильные дороги»,  «Содействие развитию дорожного хозяйства» и «Комплексное развитие сельских территорий» нацпроекттненди.

Марса регионца нормативнай состоянияс пачфтевихть пцтай 307 вайгяльбень кувалмоса кит. Инь оцю значения мархта объекттнень ётксот – Саранскяйса Ботевградскяй ульцять эзга седсь, конань капитальнайста петемац «Безопасные и качественные автомобильные дороги» национальнай проектть мяльса кирдезь ушедовсь тунда. Работатнень арьсекшневи шумордамс кизоть аделавомс. Сяда тов поладовихть строямань работатне Рузаевка ошть обходонц омбоце этапсонза и Строительнай ульцяса автомобильнай кить лангса.

Тядде Мордовия Республикань дорожнай фондонь бюджетнай ассигнованиятнень объёмсна касфтовсь 2019 кизоть коряс 5,6 миллиард цалковайда, 2020 кизоть коряс – 4,8 миллиард цалковайда, 2021 кизоть коряс – 2,5 миллиард цалковайда и арась 8,7 миллиард цалковай. Эздост 4 миллиартта лама цалковайсь – федеральнай бюджетонь средстват.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац