Мордовияса ётась «Российская студенческая весна - 2024» республиканскяй фестивальть гала-концертоц

Эряз и творческяй од ломанень, эрь прянь няфтомань и кемамань ила ётась Мордовияса 13 майста – тя  «Российская студенческая весна - 2024» республиканскяй студентонь творчествань фестивальть гала-концертоц. Сон ульсь лемтьф планетать васенце космонафтонц  Юрий Гагаринонь 90 кизонцты шачема шистонза и ётни «Студвесна. Ближе к звездам» слоганть ала.

Фестивальсь ётафневи сюконямок  «Регион для молодых» конкурсть эса сяськомати, странань Президентть мяленц вельде. «Российскяй студенческяй тундась» – тя странаса фкя тяка студентонь творчествать касфтоманц-виияфтоманц коряс кирдемань программась. Сон этафневи 1992 кизоста сявомок и сувафни эсь эзонза  80 региональнай и кемонь сембероссиянь мероприятия.

Мордовиянь студенчествась – тя эсь лацонь  творческяй пялькскя Россиянь студентонь тундать эса. Фестивальса примсихть  участия творческяй коллектифне и вузонь солисттне республикань профессиональнай образованиянь учрежденияст. Эсь маштомаснон од ломаттне няфнесазь вокальнай, инструментальнай, кштимань и театральнай творчестваса, медиаса, видеоса и модаса. Марнек республиканскяй этапти ульсь максф 172 заявка, 60 конатнень эзда арасть сяськикс эрь кодама направлениятнень эса. Фестивальть гала-концертонь  участниконзон поздравляндама сась Мордовиянь Оцюнясь  Артём Здунов.

«Пяк цебярь  мероприятиясь -  республиканскяй уровеньца минь ётафнетяма оцю сембероссиянь студентонь тундать пяльксонц, коса Мордовиясь фалу лац няфнесы эсь прянц. Прявкссь – тя эрь кодама профессиянь, интересонь, но тя и марстопни мероприятия», - шумбракстозень кочкафнень регионть руководителец.

Китькстасаськ, што инь цебярь номерхне сяськихнень ёткста няфтьсазь республикать  «Российская студенческая весна» Сембероссиянь  фестивальть этапса – сон кармай ётама Саратовса 26 майста сявомок  1 июнтти молемс. 45 студент Н.П. Огаревонь лемса МГУ-та, М.Е. Евсевьевонь лемса МГПИ-та и РУК Саранскяень кооперативнай институтста няфтьсязь эсь маштома шиснон  вокальнай, кштимань, театральнай и эсь лацонь жанратнень эса, модаса, стрит-артса и региональнай программаса.

Артём Здунов китькстазе: «Кельгома ялгат, оцю кельгома и кенярдема мархта корхтан – минь пяк цебярхть од ломаннеке, странань инь цебярьхнень ётксот минь добровольческяй молеманеке и студенческяй отряднеке. Кирдесть тя драйвть и сяда тов: сярядеда тячи тинценнетнень инкса, Мордовиять инкса!»

Тяфта жа Мордовиянь Оцюнять мяленц коряс залсь кирдсь кашт аф моли минута  СВО-нь участникнень, конат максозь эсь эряфснон Родинать интерезонзон инкса ащезь и аф кунардонь Белгородса ВСУ-нь връгятемань жертватнень мялямснон лятфтамс.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац